28-lecie chóru dziewczęcego Canzona

Murowana Goślina słynie z Jarmarku św. Jakuba, siatkówki, bike maratonu, festiwalu Musica sacra musica profana, oraz z wieloletniej tradycji chóralnej.

canzona-img_6207.jpg

Prawie 30 letnia działalność chóru to ogromny dorobek i zaangażowanie przede wszystkim dwóch pań dyrygent Elżbiety Wtorkowskiej oraz Adrianny Wtorkowskiej. Obecnie działają trzy chóry: dziewczęcy „Canzona”, „Canzona Kameralna” i „Canzona Absolwent”.

Koncert urodzinowy odbył się 25 X w Domu Kultury przy ulicy Poznańskiej. Galę poprowadziła pani Elżbieta Wtorkowska. Wśród wymienianych dokonań chóru, często pojawiały się refleksje, osobiste przemyślenia dotyczące pracy dyrygenta. Pani profesor mówiła o tendencji spadkowej, coraz mniej osób chce wstępować do chóru, mimo to zachęcała, by wykorzystywać instrument, który dany jest nam „za darmo” przez naturę, a mianowicie głos. Słuchając nowoprzybyłych debiutantek, (niektóre dziewczynki są dopiero od 1,5 mc w chórze) widoczne było oddanie i pasja, a także włożony trud, by koncert wypadł „śpiewająco”. Chóry zaprezentowały utwory z różnorodnego repertuaru.

Usłyszeliśmy:

Niech sie panie – Stanisław Moniuszko
Goslińskie piosenki: Oj latka moje, Wszystkie sie pola
Frairy moi dwa – mel. slowacka
Adieumus – Carl Jenkins
Kyrie – John Leavitt
O shenandow – mel. amerykańska
Can you hear me – Bob Chilcot
Though my carrige – Thomas Weelks
Baj, Wilk z cyklu Gry – Andfrzej Koszewski
Som, som – Stanisław Wiechowicz
Kukułeczka – Tadeusz Sygietyński
W cistam niebie – mel. rosyjska
Rorate coeli cz. I
De profundis – Piotr Jańczak
Rorate coeli Cz. II
Modre oczka – Andrzej Koszewski
Orginalna wiązanka melodii podhalańskich Kuźniczka – Jacek Sykulski
Auld lang syne – mel. szkocka

Pani dyrektor MGOKiR Arleta Włodarczak  powiedziała, że cieszy się, że Canzona świętuje coroczne, a nie tylko okrągłe rocznice. Powinniśmy cenić nasz materiał eksportowy, wizytówkę naszego miasta. Pan wiceburmistrz Marcin Buliński również podkreślił rolę  Canzony  w nawiązywaniu nowych kontaktów zagranicznych, tak  jak w przypadku miejscowości szkockiej Biggar, w której chór gościł przed tygodniem, a z którą miasto Murowana Goślina chce nawiązać bliższe kontakty kulturalne. Wspierający od wielu lat chór, radny powiatowy pan Jarosław Dobrowolski podkreślił dorobek chóru, zapowiadając, że już powinniśmy zacząć przygotowywać się do obchodów 30-lecia. Przewodniczący Rady Rodziców Chóru Dziewczęcego „Canzona” Pan Marek Karasiewicz również dziękował obydwu paniom dyrygent. Po uroczystych przemowach był tort urodzinowy i pokaz zdjęć z ostatniej wizyty chóru w Szkocji.

Marta Trębacz

Działalność koncertowa chórów Canzona w roku 2009