Jarmark św. Jakuba na cześć naszych strażaków

23 lipca br. rynek w Murowanej Goślinie przybrał strażacki kostium. Był więc pomnik św. Floriana, wozy strażackie, wielka gaśnica i mnóstwo strażaków. Wszystko za sprawą dziewiątej edycji Jarmarku św. Jakuba, patrona goślińskiej parafii, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Jedzie, jedzie straż ogniowa”.

Uroczystości jarmarczne rozpoczął VII Światowy Zjazd Gośliniaków, czyli wszystkich urodzonych przed 1939 rokiem w Murowanej Goślinie. Wśród uczestników byli nawet goście z Niemiec. Zjazd muzycznie okrasiła „Eka Wuja Jacha”. Burmistrz nakreślił, co się wydarzyło w Murowanej Goślinie przez ostatni rok. Tym razem prowadzenia spotkania podjął się p. Jerzy Pawlak. Ale wspomnieniami, wierszami czy piosenką dzielili się wszyscy uczestnicy zjazdu. Jak zawsze były tańce, wspólne śpiewanie piosenek o Murowanej Goślinie i łzy wzruszenia.

O godz. 14:00 paradą strażaków, orkiestr dętych OSP z partnerskiej Ochotnicy Dolnej i Murowanej Gośliny oraz wozów strażackich wszystkich jednostek gminnych rozpoczęły się obchody imienin patrona parafii na pl. Powstańców Wlkp.

W bramie Domu Rzemiosła bractwo kurkowe zorganizowało strzelanie o Miecz św. Jakuba. W Ośrodku Kultury Klub HDK PCK „Gośliniacy” prowadził akcję poboru krwi. Do oddania krwi zgłosiło się 78 osób. Ostatecznie krew oddało 56 osób, w ilości ponad 25 l. Ponadto pobrano 6 próbek na szpik.

Burmistrz oraz członkowie kapituły osobowości kulturalnej gminy wręczyli statuetki za całokształt działalności kulturalnej oraz za wybitne osiągnięcia kulturalne minionego roku. W pierwszej kategorii zwyciężył p. Jan Kasseja – muzyczny samouk, autor wielu piosenek o Murowanej Goślinie, znany mieszkańcom choćby z kapeli „Eka Wuja Jacha”, której jest założycielem. W drugiej kategorii statuetką wyróżniona została p. Adrianna Wtorkowska-Kubińska – dyrygentka chórów „Canzona”, laureatka wielu nagród w swojej dziedzinie. Ponieważ dzień wcześniej została mamą, w jej imieniu statuetkę odebrała babcia, p. Elżbieta Wtorkowska.

Ponadto tego dnia na scenie królowały orkiestry dęte OSP z Ochotnicy Dolnej oraz Murowanej Gośliny. Oba zespoły wystąpiły osobno, by na koniec wspólnie wykonać dwa utwory. Obie orkiestry grały raz jeszcze następnego dnia, tym razem podczas festynu farnego w Poznaniu.

Poza orkiestrami występ dały zespoły: „Commers Band”, „Gigant Orkiestra” oraz jako gwiazda wieczoru – „Happy End”. Po tym ostatnim występie rozpoczęła się zabawa taneczna w rytm muzyki strażackiej.

Mimo początkowo niesprzyjającej pogody, wielu gości przybyło tego dnia na gośliński rynek. Wśród nich była także ponad pięćdziesięcioosobowa delegacja z białoruskiej Oszmiany. Wszystkim zaangażowanym w organizację Jarmarku z Obsadą Ośrodka Kultury oraz bohaterom tej edycji – strażakom – należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie. Tym ostatnim – wyrazy szacunku, za pracę jaką z narażeniem życia wykonują dla nas – byśmy mogli w naszej gminie żyć bezpiecznie.

SPONSORZY:

SKOK JAWORZNO, Solaris Bus & Coach S.A. Bolechowo,  EL-CAB , Ferma Norek NORTEX sp. z.o.o Szymankowo, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina,  AQUANET S.A. Poznań, LZD Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, GRA-COM, BZ WBK,  WIELKOPOLSKI KOPALNIE KRUSZGEO

PATRONAT MEDIALNY:

Radio „Merkury”, „Nasz Głos Poznański”, „Głos Wielkopolski”, TVP Poznań.

Roma Dukat

———–

Zorganizowanie jarmarku nie byłoby możliwe bez zaangażowania bardzo licznego grona mieszkańców i naszych gości.

Chcę bardzo podziękować  za pomoc  przede wszystkim  Panu Eugeniuszowi Tomickiemu Prezesowi Zarządu Oddziału OSP RP w Murowanej Goślinie i  strażakom z: OSP Białężyn, OSP Boduszewo, OSP Długa Goślina, OSP Łopuchowo, OSP Mściszewo, OSP Murowana Goślina, OSP Nieszawa, OSP Rakownia, OSP Uchorowo oraz  strażakom z JRG Bolechowo.

Bardzo dziękuję także:  Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu, Orkiestrze Dętej OSP w Ochotnicy Dolnej, Orkiestrze Dętej OSP  w Murowanej Goślinie, P. Przemysławowi Jankowskiemu, OSP Popowo Kościelne, OSP Golęczewo, Barowi „Proletaryat” w Poznaniu, Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, Panu Michałowi Królikowskiemu, paniom z Sołectwa Mściszewo, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Murowanej Goślinie,  Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, Kapeli „Eka Wuja Jacha”, P. Jerzemu Pawlakowi, P. Jerzemu Pędzińskiemu oraz Romce, Arkowi i Sławkowi z Biura Komunikacji Społecznej.

Arleta Włodarczak

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie