Noc Kupały w Mściszewie

Po raz kolejny Sołectwo w Mściszewie i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie zaprosili mieszkańców na imprezę plenerową  „Wianki nad Wartą”. Pogoda i publiczność dopisała, a organizatorzy postarali się o atrakcyjny  program.  Firma Paintball  Mindoro zorganizowała konkurs strzelecki, który wygrała Kinga Mizgier, drugie miejsce  zajął Sławomir Malec,  trzecie  Tymek Groński. Wśród najmłodszych największym powodzeniem cieszył się niedawno wybudowany plac zabaw dla dzieci. Jednak największą atrakcją okazały się przejażdżki wodne. A wszystko to dzięki wodniakom z Towarzystwa Wodnego z Obornik Wielkopolskich, którzy przyjęli zaproszenie sołtysa Jana Gruszczyńskiego i nieodpłatnie zapraszali naszych mieszkańców na przejażdżki po Warcie. Jeszcze raz wszystkim wodniakom serdecznie dziękujemy.  Na scenie cały czas trwał program artystyczny, który rozpoczęła barwna  grupa artystyczna „Skoczki”, działająca przy Bibliotece  Publicznej Miasta i Gminy w Skokach. Zespół liczący obecnie 40 dzieci prowadzi wokalnie Małgorzata Jarzembowska, a warsztat teatralno – ruchowy Alicja Meller –Kukurenda. W Mściszewie dzieci zaprezentowały się w dwóch odsłonach wokalnej i tanecznej. Następnie wystąpiła Kapela podwórkowa „Eka z Gostynia”. Kapela powstała w październiku 2006 r., na swoim koncie ma duże osiągnięcia. Założycielem i kierownikiem kapeli jest Jacek Grajczak. On też pisze teksty, muzykę oraz aranżuje utwory. Popularne piosenki podwórkowe i biesiadne przeplatane dowcipną konwersacją ogromnie się podobały publiczności. Kolejna kapela, która zagościła na tegorocznych „Wiankach w Mściszewie „ to Kapela z Orliczka. Ta grupa młodych i żywiołowych ludzi, wykonujących muzykę folkową zachwyciła swoimi nowymi aranżacjami utworów ludowych i niepowtarzalnym klimatem. Inspirują się zapomnianymi melodiami i tekstami polskiej muzyki ludowej. W przyszłym roku będą obchodzić swoje 10-lecie. Najważniejszym punktem programu był jednak obrzęd „Nocy Świętojańskiej”, który przygotował Zespół Folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej. Przepiękne stroje, śpiew , porywające tańce, skoki  nad ogniskiem i woń rzucanych do niego ziół sprawiła, że wszyscy dali się porwać magii sobótkowej nocy. W tym roku  dziewczęta wypłynęły urokliwą barką z Chorzępowa (właściciel P. Grzegorz Borowski) na środek Warty i z niego rzucały wianki. Po obrzędzie zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej zabawy z zespołem Music Partners.

W trakcie trwania imprezy zostały przeprowadzone dwie zbiórki publiczne. Pierwsza w formie sprzedaży cegiełek, na drużynę piłkarską Mściszewo, która w tym roku po raz kolejny zdobyła tytuł Mistrza Ligii Gminnej. Koszt jednej cegiełki – 4,00 zł, zebrano 1200,00 zł. Druga zbiórka pieniężna do puszki kwestarskiej, którą dzierżył w dłoniach sołtys Mściszewa  była przeznaczona na leczenie Macieja Stranca z Głębocka. Zebraliśmy 420,07. Przed obrzędem Sołtys Mściszewa Jan Gruszczyński i dyrektor ośrodka kultury Arleta Włodarczak przeprowadzili przy pomocy małej Natalii  losowanie trzech nagród z puli zakupionych cegiełek. Było to 300 zł, telefon komórkowy oraz dyktafon.  W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, byli nimi: Dariusz Urbański, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina, Firma Handlowo – Usługowa Joanna i Waldemar Kobus, Sołtys Mściszewa Jan Gruszczyński, Hans Otto, Jarosław Dobrowolski, Ferma Kur Mściszewo, Szkółka Drzew Ozdobnych Antoni  Bartkowiak, Mechanika Pojazdowa Sebastian Kobus, Gospodarstwo Agroturystyczne  Kazimierz Kosakowski, Leśnictwo Starczanowo Marek Najs, Zakład Posadzkarski Michał Gruszczyński, Paweł Jędras, Jarosław Pawlak, Edyta i Waldemar Gruszczyńscy, Maria Bejma, Tadeusz Makarewicz, Zakład Ogólnobudowlany Dawid Krauze, Teresa Grzebyta, Krystyna Majtka i Mirosław Moliński.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, artystom i publiczności, która do końca wspaniale się bawiła…i do zobaczenia za rok

Agnieszka Szymańska -Wojtera