Teatralia 2013

Po raz dziewiąty 22 marca br. w auli Gimnazjum nr 1 odbył się Gminny Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych TEATRALIA 2013. Organizatorami przeglądu są Szkoła Podstawowa nr 1 w Murowanej Goślinie i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. W ten sposób świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru (przypada 27 marca). Udział w tej teatralnej przygodzie przynosi wiele satysfakcji młodym adeptom sztuki teatralnej, a widzom dostarcza niesamowitych wrażeń.

Gościem specjalnym przeglądu był Tomasz Łęcki, Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, który opowiedział o Parku Historycznym w Puy du Fou we Francji i zaprosił wszystkich uczestników do współpracy w widowisku plenerowym, które odbędzie się we wrześniu br.

Po raz kolejny widzowie zostali zaskoczeni treścią i formą prezentacji. Wszystko co wydawało się publiczności oczywiste, nie było… . Rzepka była księżniczką, był Królewicz Śnieżek – a nie Królewna Śnieżka, który zatruł się Frugo podanym przez Dodę. Zebrała się bajkowa drużyna marzeń, aby ratować Kaja z rąk złej Królowej Śniegu, którą okazała się Śnieżka, a Kopciuszek do czyścioszków nie należał itd. Spektakle o różnorodnej tematyce, były dowcipne, mądre i jak każda bajka miały swój morał. Gra młodych aktorów zachwyciła publiczność.

W tegorocznym przeglądzie wystąpiła rekordowa ilość aktorów – 173 osoby. W dziesięciu spektaklach zaprezentowały się następujące grupy teatralne:

– grupa teatralna „Aniołki,  Diabołki” w spektaklu „Na straganie” w reżyserii Jolanty Szpot

– grupa teatralna „Zwyczajne dzieciaki” w spektaklu „Halo, tu mówią dzieci” w reżyserii Jadwigi Dejk

– grupa teatralna „Ananasy” w spektaklu „Szewczyk Dratewka” w reżyserii Grażyny Mroczek

-grupa teatralna „Śmiecholici” w spektaklu „Babciu, opowiedz mi bajeczkę” w reżyserii Pauliny Dutkowskiej

Szkolne Kółko Teatralne „Piegus” w spektaklu „Śnieżek i krasnoludki” w reżyserii Martyny Papajewskiej.

grupa teatralna „Aladon” w spektaklu „Rzepka” w reżyserii Aldony Dałek

Szkolne Kółko Teatralne „Hipomaniacy” w spektaklu „Drużyna marzeń” w reżyserii Elżbiety Mistarz

Szkolny Zespół Teatralny w spektaklu „Spotkanie bajek” w reżyserii Violetty Pawlak

– Teatrzyk Kukiełkowy  „Czerwona Kurtyna” w spektaklu „Anastazja i

nie wysychająca kałuża” w reżyserii Karoliny Ulińskiej

–    Teatrzyk „Zielona Goś” w spektaklu „Ptasie radio” w reżyserii

Marcina Matuszewskiego.

Na zakończenie wszystkie grupy teatralne oraz opiekunowie z rąk dyrektor ośrodka kultury Arlety Włodarczak i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Grażyny Sommerfeld (organizatorów tegorocznego przeglądu) dostały pamiątkowe dyplomy, przepiękne statuetki i łakocie dla każdego aktora. Słowa uznania dla opiekunów grup teatralnych za ogrom pracy i wielkie brawa dla wszystkich naszych aktorów. Spotkamy się za rok na X – Jubileuszowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych – TEATRALIA 2014.

Agnieszka Szymańska- Wojtera