Razem takt w takt przez 115 lat

W niedzielę 19 maja 2013 r. w sali koncertowej Gimnazjum nr 1 świętowaliśmy jubileusz 115-lecia istnienia Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie. Orkiestra, jest Orkiestrą Strażacką, a jednocześnie od 2005 roku działa w strukturach Ośrodka Kultury.

Na stałe współpracuje przy okazji wielu imprez z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji, pozostając pod jego opieką i skrzydłami. Za to twórcze współistnienie, wszyscy pracownicy Ośrodka Kultury zostali obdarowani przez orkiestrę kwiatami. Uroczystość rozpoczęli: Arleta Włodarczak, Dyrektor MGOKiR i Eugeniusz Tomicki, Prezes OSP witając szanownych jubilatów, zaproszonych gości i licznie zgromadzoną publiczność. Zaproszeni goście i sympatycy orkiestry oraz miłośnicy niepowtarzalnie urokliwego brzmienia instrumentów dętych, wysłuchali koncertu przygotowanego przez zespół jubilatów. Nieżyjących już dyrygentów i członków orkiestry wspomniano i uczczono ich pamięć specjalnym utworem wykonanym na początku koncertu. Wyjątkowymi gośćmi na uroczystości były: Pani Teresa Maligłowska, córka Franciszka Pędzińskiego, drugiego w historii dyrygenta orkiestry (1926 – 1960) i Pani Teresa Majchrzak, żona Benedykta Majchrzaka, trzeciego w historii dyrygenta orkiestry (1960 – 1994). Obie panie otrzymały kwiaty z rąk Prezesa OSP w Murowanej Goślinie Eugeniusza Tomickiego. Wśród gości była także delegacja strażaków z zaprzyjaźnionego Arnum Hemmingen. W programie uroczystości znalazło się wiele atrakcji, przemówienia władz, zaproszonych gości, kwiaty, życzenia, tort i prezenty, oraz to co najpiękniejsze – muzyka. Koncertowy repertuar Orkiestry to m.in. takie utwory, jak dobrze wszystkim znana „Pszczółka Maja”, „Serduszko puka w rytmie cha cha”, kompilacja przebojów zespołu „Abba”. W utworze z serialu „Janosik” Mateusz MJ Sibilski w nietypowej dla dyrygenta konwencji, bardziej przypominając Harnasia w czapce zbójnickiej, miast batuty rombanicą „swoimi zbójnikami” dyrygował. Całość poprowadził brawurowo Marcin Matuszewski, który świetnie utrzymywał dowcipny dyskurs sceniczny z Mateuszem MJ Sibilskim, dyrygentem Orkiestry OSP w Murowanej Goślinie. Spontanicznie pojawił się motyw spotkania, w różnych wątkach pojawiało się hasło PREZES. Specjalną niespodziankę przygotowały panie z zespołu „Goślińskie Chabry”. Wykonały na scenie na cześć muzyków z Orkiestry Dętej, utwór „Pije Kuba do Jakuba”, wzbogacony o użycie należytych rekwizytów z zawartością. Publiczność mogła zobaczyć przygotowaną na tę okazję przez członków orkiestry wystawę pamiątek z lat jej działalności na terenie naszego miasta, kraju i zagranicy, oraz zapoznać się z historią Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie przedstawioną w prezentacji fotograficznej, przygotowanej przez Tomasza Mizgiera i okolicznościowym folderze, przygotowanym przez Arletę Włodarczak. Dęciaki otrzymali w prezencie pulpity nutowe, pamiątkowe dyplomy i kwiaty, które wręczali: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki, Kierownik Domu Kultury Tomasz Mizgier, Prezes OSP w Murowanej Goślinie Eugeniusz Tomicki. Orkiestra Dęta OSP ma również swój Zespół Taneczny, którego występu nie mogło zabraknąć. Dziewczyny pod kierunkiem instruktor Marty Jankowskiej uświetniły obchody jubileuszu. Na uroczystości stawili się licznie dawni członkowie orkiestrowej rodziny (wśród nich prof. Elżbieta Wtorkowska), jej dyrygenci i instruktorzy: Przemysław Neumann, Iwona Neumann, Krzysztof Warguła, Małgorzata Lang, Grażyna Tomicka. Wszystkim im Prezes Eugeniusz Tomicki, Kapelmistrz Mateusz Sibilski i Prezes Orkiestry Zachariasz Maćkowiak wręczyli okolicznościowe dyplomy i kwiaty. Po części koncertowej jubilaci i zaproszeni goście udali się na toast i duży kawałek pysznego tortu, aby świętować w gronie najbliższych i sympatyków. W kuluarach wspominano wesołe i wzruszające chwile z tego pięknego czasu spędzonego w zespole. To już nie wróci, ale jest co wspominać, cieszyć się i świętować. Czas tak szybko upływa, a ludzie odchodzą, ale zostanie muzyka. Za dziesiątki lat następnym pokoleniom przyjdzie świętować i uczcić pamięć naszych czasów. Z ogromnym zaangażowaniem orkiestrze odśpiewano „Dwieście lat” i zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Z okazji 115 – lecia istnienia życzenia naszej orkiestrze złożyli: Tomasz Łęcki – Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina wraz z Krystyną Przygońską – Przewodniczącą Komisji Oświatowo – Społecznej Rady Miejskiej, Eugeniusz Tomicki – Prezes OSP w Murowanej Goślinie, Arleta Włodarczak – Dyrektor Ośrodka Kultury, Bożena Rydzyńska – „Goślińskie Chabry”, Marzenna Karbowska – „Goślinianie”, Dariusz Urbański – Przewodniczący Stowarzyszenia Murowana Inicjatywa Goślińska (sprezentował orkiestrze puzon), Justyna Furman – Dyrektor Gimnazjum nr 1, prof. Elżbieta Wtorkowska – Chóry „Canzona”, prof. Ewa Kandulska-Jakóbczyk i Krystyna Ługowska – „Una Canto”. Jan Baszczyński – były Prezes Orkiestry Dętej OSP, Przemysław Neumann – były Kapelmistrz Orkiestry Dętej.

Bartłomiej Stefański, Arleta Włodarczak