Sztuki piękne w goślińskich salonach, ARA 2013

VIII Goślińska Inwentura Artystyczna ARA rozpoczęta. W czwartek 6 czerwca 2013 r. aż w dwóch galeriach prowadzonych przez gośliński Ośrodek Kultury odbyły się pokazy prac artystów amatorów, tworzących na terenie gminy Murowana Goślina. Otwarcie wystaw odbyło się w sali wystawowej MGOKiR przy ul. Poznańskiej.

Uroczystego otwarcia dokonała Arleta Włodarczak, dyrektor Ośrodka Kultury, natomiast artystów przedstawili współorganizator przeglądu Alina Strugarek, szefowa Klubu Rękodzieła Artystycznego, działającego w naszym ośrodku i Bartłomiej Stefański ,instruktor Pracowni Rysunku i Malarstwa w Pałacu. Do udziału w VIII edycji przeglądu ARA zgłosiło się trzydziestu artystów zajmujących się różnymi gatunkami plastyki, począwszy od rękodzieła artystycznego, przedmiotów użytkowych, zdobnictwa, haftu, szydełkowania, przez design, projektowanie i wykonawstwo mebla oraz zdobień przedmiotów w drewnie, grawerce w szkle po tradycyjne techniki jak rysunek ołówkiem , suchą pastelą, malarstwo olejne, tempera, gwasz, pozłotnictwo i pisanie ikon oraz techniki własne. Artyści prezentują rozmaite światy plastyki i rodzaje wrażliwości wizualnej. Dostrzegalny jest w tym roku postęp w otwartości na nowe techniki i wyzwania często wymagające znajomości warsztatu profesjonalnego przygotowania merytorycznego twórców. Pamiętać musimy, iż są to osoby zajmujące się zawodowo i na co dzień niejednokrotnie dalekimi od plastyki zajęciami. Determinacja i pasja odgrywają tutaj kluczową rolę. Poziom artystyczny jest bardzo wysoki , świadczą o tym opinie przybyłych na pokaz artystów, którzy zawodowo zajmują się sztuką i studentów kierunków artystycznych. Dodać należy, że wielu z nich zaczynało swoją drogę artystycznego rozwoju w pracowniach działających w Ośrodku Kultury, by dziś kształcić się na uczelniach plastycznych i pracować w zawodzie artysty w wielu dziedzinach plastyki. W gronie wychowanków pracowni plastycznych naszego Ośrodka Kultury mamy artystów malarzy, architektów wnętrz, projektantów zieleni, architektów, grafików, grafików reklamowych, projektantów odzieży, biżuterii, absolwentów i uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz szkół i uczelni prywatnych. Wszyscy zaczynali swoją przygodę z plastyką w pracowniach działających w MGOKiR, tutaj też debiutowali podczas swoich wernisaży indywidualnych i zbiorowych wystaw jako amatorzy. W naszych pracowniach i także wielu wystawach nie dzielimy twórców na zawodowców i amatorów, ponieważ mamy wspólne korzenie i świetnie się uzupełniamy i uczymy od siebie w twórczej konfrontacji. Doskonałą okazją na artystyczną konfrontację jest „salon” ARA gdzie artyści spotykają się oko w oko ze sobą i z widzem. ARA animuje dyskusję opartą o mocne argumenty prac autorów na temat kondycji i poziomu wizualnego nie tylko otoczenia, najbliższego twórców ale i szerzej miasta i okolicy. Ma pozytywny wpływ na postrzeganie problemów estetyki, zwłaszcza w kontekście zachodzących ciekawych zmian w wizerunku ulic, zieleńców, placów, kamienic, domów, zagród podmiejskich i wsi w naszej gminie. ARA podnosi świadomość estetyczną mieszkańców, jest przeglądem pewnych relacji zachodzących na linii człowiek – natura – piękno – przedmiot. Uczestnicy przeglądu wzbogacają kulturę materialną regionu i edukują estetycznie swoją postawą, stanowiąc zawsze awangardę dobrego smaku i wysublimowania. Wszystkim artystom gratulujemy. Zapraszamy do oglądania wystaw od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00. Zwiedzanie zaczynamy w Ośrodku Kultury przy ul. Poznańskiej 16, następnie przechodzimy do Galerii w Pałacu przy ul. Kochanowskiego 23. Gorąco polecam.

Bartłomiej Stefański

LISTA UCZESTNIKÓW ARA 2013