„Jesiennej Zadumy” czas

Po rocznej przerwie „powrócił” Powiatowy Konkurs Młodych Recytatorów „Jesienna Zaduma”, którego głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury „Sokół” w Czerwonaku.

W Murowanej Goślinie Eliminacje Gminne odbyły się 15 listopada w sali ośrodka kultury na ul. Poznańskiej. Dotychczasowy regulamin konkursu został zmieniony. W ubiegłych latach uczniowie szkół podstawowych prezentowali tylko jeden utwór – wiersz, a gimnazjaliści wiersz i prozę. Od tego roku wszyscy młodzi recytatorzy mieli za zadanie przygotować fragment prozy i wiersz.

Byliśmy pełni obaw czy uczniowie klas I-III  poradzą sobie z tym zadaniem. Zupełnie niepotrzebnie…

Tekst powinien być dostosowany do możliwości, zainteresowań, wrażliwości i dojrzałości recytatora. Właściwie dobrany wiersz lub fragment prozy znacząco przybliża sukces!  Zaskoczeni byliśmy dojrzałością prezentacji, fantastycznie dobranym repertuarem i techniką wykonawczą. Myślę, że nasi najmłodsi adepci sztuki władania słowem lepiej czuli się w prozie, niż w poezji – takie ogólne wrażenie odniosło jury konkursu.

Widać było pracę dziecka, wychowawców i rodziców nad tekstem. Nasi recytatorzy „czuli” tekst, rozumieli i przeżywali. A dzięki temu tworzyli swoje niepowtarzalne dzieło sztuki „malując słowami”.

Jury w składzie: Dioniza Boch – przewodnicząca i Agnieszka Szymańska-Wojtera postanowiło:

– wyróżnić: Gaję Bromberek ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Weronikę Hilszer ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie,

– nominacje przyznać: Julicie Jóźwiakze Szkoły Podstawowej w Białężynie i Franciszkowi Błachowiakowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie

– wyróżnić: Lidię Borońską ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie i Agatę Kądzielawę ze Szkoły Podstawowej w Łopuchowie,

– nominację przyznać Igorowi Bromberkowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie.

– nominacje przyznać: Joannie Golankiewicz i Gabrieli Ogrodnik uczennicom Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Za naszą finałową piątkę będziemy mocno trzymać kciuki 25 listopada gdzie będą prezentować naszą gminę na finale powiatowym w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” w Czerwonaku. Serdeczne słowa podziękowania składam naszej przewodniczącej jury – Dionizie Boch za mądrość i wsparcie. Doniu, Jesteś dobrym „duchem” każdego konkursu recytatorskiego, który czuje recytacje, a przede wszystkim darzy ogromną sympatią naszych młodych recytatorów.

Agnieszka Szymańska – Wojtera