home

Zadumali się jesiennie

15 listopada w goślińskim Ośrodku Kultury zrobiło się jesiennie i poetycko.  Wszystko za sprawą eliminacji gminnych do XVIII Konkursu Młodych Recytatorów „Jesienna zaduma”. W trzech kategoriach wiekowych (uczniowie klas I-III, IV-VI oraz gimnazjaliści) nominowano troje najlepszych recytatorów, którzy 28 listopada o godz. 10:00 reprezentować nas będą podczas finału konkursu w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” w Czerwonaku.

Jury wysłuchało 32 wystąpień. Wszyscy uczestnicy przygotowali wiersz, gimnazjaliści dodatkowo fragment prozy.

W kategorii uczniów klas I-III najlepsza okazała się i w Czerwonaku o finał powalczy: Klaudia Bąkowska ze Szkoły Podstawowej nr 2. Klaudia wyrecytowała z dużą dawką humoru wiersz L. J. Kerna „Dwa jeże”, ciekawie wcielając się głosowo w poszczególne postaci utworu. Wyróżnienie otrzymały natomiast: Julia Stożek (SP Łopuchowo), Joanna Prętka (SP Białężyn) i Maja Spychalska (SP1).

W kategorii uczniów klas IV-VI nominację do finału otrzymała: Maja Jankowiak ze Szkoły Podstawowej nr 2. Występ Mai wzbudził uznanie z kilku względów. Wiersz W. Chotomskiej „Gdyby tygrysy jadły irysy” był najdłuższym wśród prezentowanych. Wymagał więc od recytatorki dobrej pamięci. Choć zaznaczyć należy, że to nie od długości wiersza zależała wygrana. Maja żywiołowo i z zacięciem modelowała głosem, przydając wierszowi dynamizmu. W tej kategorii wyróżnieni zostali natomiast: Aniela Anna Żak (SP2), Agata Kędzielawa (SP Łopuchowo) i Kacper Jankowiak (SP Białężyn).

Natomiast gimnazjalistów w czerwonackim finale reprezentować będzie Tomasz Puchowicz z Gimnazjum nr 2. Tomasz przejmująco, z dużą dozą dramatyzmu zaprezentował fragment „Kamieni na szaniec” poświęcony śmierci Rudego. Podobnie niebanalnie wyrecytował wiersz W. Szymborskiej „Wszelki wypadek”. Wybór nominowanego był w tej kategorii wyjątkowo trudny. Jury bardzo spodobała się również prezentacja fragmentu prozy E. Nowackiej „Małgosia kontra Małgosia” w wykonaniu Moniki Graj z Gimnazjum nr 1. Ostatecznie Monika otrzymała wyróżnienie. Podobnie jak: Adrianna Nowicka (Gimnazjum 1) oraz Aleksandra Szymczak (Gimnazjum nr 2).

Nominowani i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Przewodnicząca jury p. Dioniza Boch podkreśliła, że bardzo cieszy wciąż tak liczny udział młodych ludzi w konkursie recytatorskim, bo to znaczy, że poezja jest czytana, lubiana i nadal nie brakuje śmiałków, którzy chcą się z nią mierzyć.

Za nominowanych trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!