Gminne Święto Plonów po raz pierwszy w Kamińsku

W sobotę 13 września br. przy prawdziwie letniej pogodzie rolnicy z Gminy Murowana Goślina dziękowali za tegoroczny urodzaj i zebrane plony podczas Dożynek Gminnych w miejscowości Kamińsko.

Zgodnie z tradycją dożynkowe święto rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników odprawiona na placu przy kamieniu. Mszę odprawił proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. Sławomir Jessa, w liturgii wziął udział także proboszcz parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa ks. Marek Chmara.

W homilii ksiądz Sławomir Jessa nawiązał do symboliki chleba, zacytował znane słowa „Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem”, dodał też, że powinniśmy dzielić się miłością. W trakcie mszy świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe, starostowie dożynek i tancerze z zespołu „Goślinianie” złożyli dary ołtarza.

Po dziękczynieniu za tegoroczne plony Orkiestra Dęta OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego poprowadziła korowód dożynkowy  na plac Centrum konferencyjnego Novel House.
Prowadząca uroczystości dożynkowe Sylwia Prędka – Galas przedstawiła organizatorów dożynek, a następnie poprosiła przed scenę Gospodarza dożynek Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasza Łęckiego oraz Sołtysa wsi Kamińsko Panią Elżbietę Dziel. Gospodarz dożynek – Burmistrz Tomasz Łęcki tradycyjnym przecięciem powrozu uroczyście otworzył dożynki, później powitał zaproszonych gości. Kilka słów do rolników i gości dożynek skierowali: Burmistrz Tomasz Łęcki, Sołtys Elżbieta Dziel i Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński.  Po wystąpieniach rozpoczął się obrzęd dożynkowy prowadzony przez zespół folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej.

W trakcie obrzędu nastąpiło przekazanie i obtańczenie wieńca głównego, przygotowanego przez wieś Kamińsko. Następnie sołectwa: Białężyn, Boduszewo, Długa Goślina, Głębocko, Łopuchowo, Łopuchówko, Nieszawa, Przebędowo, Raduszyn, Rakownia, Starczanowo, Uchorowo, Wojnowo, Wojnówko przekazały swoje wieńce Tomaszowi Łęckiemu, Elżbiecie Dziel i księdzu Sławomirowi Jessie. W dalszej części obrzędu Starostowie dożynek Joanna i Marek Rumińscy wręczyli chleb dożynkowy gospodarzowi święta plonów. Chleb został podzielony, gospodarze, starostowie dożynek i ksiądz poczęstowali nim uczestników dożynek.

W programie artystycznym jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP pod dyrekcją MJ Sibilskiego. Po kilku utworach orkiestra zrobiła krótką przerwę aby wszyscy mogli podziwiać jeszcze raz zespół folklorystyczny „Goślinianie”,  tym razem w wiązance tańców śląskich. Kolejnym wyczekiwanym punktem programu był występ gwiazdy wieczoru Andrzeja Rybińskiego. Artysta zaprezentował dobrze znane wszystkim przeboje, ale także kilka utworów z ostatnie płyty. Ostatnim punktem imprezy była zabawa z zespołem Strefa Zero. Mieszkańcy Kamińska zorganizowali również loterię fantową oraz kawiarenkę z przepysznymi, własnymi wypiekami.

Podczas dożynek odbył się również konkurs organizowany przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Trzech Rzek” na najciekawiej przystrojone obejście przydomowe w sołectwie Kamińsko. Zgłoszone do konkursu obejścia (było ich 15!) ocenione zostały przez jury złożone z członków LGD. Oto wyniki konkursu:

Sołectwo Kamińsko pierwszy raz w swojej historii było organizatorem Dożynek Gminnych. To nie jest już wieś rolnicza, kojarzy się raczej z agroturystyką, wypoczynkiem, rekreacją i Puszczą Zielonka, mimo to mieszkańcy Kamińska z Panią Sołtys na czele podjęli się współorganizacji dożynek i znakomicie wywiązali się z podjętego zadania.
Warto dodać, że urokliwe miejsce Centrum konferencyjnego Novel House, przepiękna pogoda i ciekawy program artystyczny przyczyniły się do bardzo dużej liczby uczestników święta plonów naszej gminie.

Składam serdeczne podziękowania Pani Elżbiecie Dziel i Radzie Sołeckiej Kamińsko, właścicielowi Centrum konferencyjnego Novel House Panu Leszkowi Sikorskiemu oraz Mieszkańcom Kamińska, zaangażowanym w organizację dożynek gminnych. Dziękuję również Panu Romualdowi Stańko za przygotowanie wystawy płodów rolnych, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie oraz wszystkim darczyńcom i sponsorom.

Tomasz Mizgier

Organizatorzy dożynek:

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie oraz Sołectwo Kamińsko

Sponsorzy dożynek:

Sponsorzy loterii fantowej: