Msza św. w intencji ks. Edmunda Szymańskiego

W niedzielę 17 maja 2015 r. po raz pierwszy w świątyni Patrona festiwalu, kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ks. kanonika Edmunda Szymańskiego z udziałem władz samorządowych, chórów i zespołów instrumentalnych. Po mszy św. chórzyści złożyli życzenia Proboszczowi ks. Sławomirowi Jessie, który tego dnia obchodził imieniny. W radosnej, pełnej życzliwości atmosferze rozpoczął się koncert, w którym wzięło udział pięć zespołów chóralnych z Polski i dwa instrumentalne z Hemmingen (Niemcy). Wystąpili: Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon, Chór Mieszany „Vocantes” z Murowanej Gośliny pod dyrekcją Leszka Bajona, Chóry: Dziecięcy, Kameralny i Żeński „Canzona” z Murowanej Gośliny pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej i Adrianny Wtorkowskiej – Kubińskiej, Prima Vista Brass prowadzony przez Marcusa Bellmunda i Franka Reinicke oraz Zespół saksofonowy Szkoły Muzycznej prowadzony przez Clausa Cordemanna. Pomimo dość długiego występu goślińska publiczność cierpliwie i bardzo życzliwie wysłuchała konertu.

Tradycją Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie jest spotkanie przy grobie ks. Edmunda na goślińskim cmentarzu. Ks. Edmund jest pochowany wśród swoich parafian, przy zwyczajnej alejce. Uczynił wiele dobrego dla goślińskiej kultury i pamięć o Nim znalazła swoje stałe miejsce w sercach nas, Gośliniaków. Dlatego przychodzimy w tym dniu na cmentarz, przyprowadzamy naszych przyjaciół z chórów goszczących na festiwalu, aby pomodlić się i zaśpiewać dla Niego. Tradycyjnie też festiwalowych gości przyjmują chóry „Canzona” na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, biesiadując wspólnie przy tradycyjnym polskim stole, na który napoje i dania z grilla, serwują mężowie naszych chórzystek. Goście uczestniczą w turnieju strzeleckim zorganizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie o pamiątkową tarczę festiwalu i KBS Murowana Goślina. W tym roku tarczę zdobył dyrygent Prima Vista Brass pan Marcus Bellmund.

Elżbieta Wtorkowska

Dyrektor Festiwalu