home

Koncerty VII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego

Planowany na środę 14 maja br. koncert inauguracyjny VII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego z przyczyn niezależnych od organizatorów odbył się dzień później, czyli 15 maja. Zgromadzoną publiczność powitała prof. Elżbieta Wtorkowska, dyrektor artystyczny festiwalu. Otwarcia festiwalu dokonał wiceburmistrz Marcin Buliński. Goślińskiej publiczności zaprezentował się Chór Młodzieżowy „JOVEM CANTO” z Sorocaby w Brazylii pod dyrekcją Altamiro Bernardesa. Program koncertu był zróżnicowany, większość to repertuar europejski. Było to zaskoczenie dla widzów, którzy spodziewali się muzyki w rytmach latynoamerykańskich. Pomimo zmęczenia długą podróżą (ponad dwie doby) koncert był wykonany na wysokim poziomie artystycznym. Publiczność zgotowała owacje na stojąco. O wysokim poziomie artystycznym zespołu świadczą trzy srebrne dyplom zdobyte na 10. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat Sopot 2014. Festiwal w Sopocie był głównym celem przyjazdu chóru do Polski. W tym samym dniu również w auli Gimnazjum odbył się koncert dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Adrianna Wtorkowska-Kubińska

Kolejny koncert festiwalu miał miejsce w sobotę 17 maja w Kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa. W repertuarze sakralnym zaprezentował się Chór Kameralny „Senza Rigore” Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod dyrekcją” Jolanty Szybalskiej-Matczak. Pierwszą część koncertu stanowiły utwory religijne śpiewana a capella. W drugiej części występu z towarzyszeniem organów zabrzmiała przepiękna Msza góralska Tadeusza Maklakiewicza, inspirowana folklorem Podhala. W tym bardzo  trudnym repertuarze chór wykazał się niezwykłym kunsztem wykonawczym, stopliwą barwą głosów oraz perfekcyjną intonacją. Zgromadzona publiczność doznała niesamowitej uczty duchowej. Szkoda, że koncertu wysłuchała garstka goślińskich melomanów.

Joanna Przymusińska

Pamiętamy o Patronie festiwalu

W niedzielę 18 maja 2014 r. w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ks. kanonika Edmunda Szymańskiego z udziałem chórów. Po mszy św. odbył się koncert, w którym wzięło udział pięć zespołów chóralnych z Polski. Wystąpili: Chór Kameralny „Senza Rigore” Akademii Muzycznej we Wrocławiu – dyrygent Jolanta Szybalska-Matczak Chór Mieszany „Vocantes” z Murowanej Gośliny – dyrygent Leszek Bajon, oraz Chóry: Dziecięcy , Kameralny i Żeński „Canzona” z Murowanej Gośliny – dyrygenci Elżbieta Wtorkowska, Adrianna Wtorkowska – Kubińska. Tradycją Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie jest spotkanie przy grobie ks. Edmunda na goślińskim cmentarzu. Ks. Edmund jest pochowany wśród swoich parafian, przy zwyczajnej alejce. Uczynił wiele dobrego dla goślińskiej kultury i pamięć o Nim znalazła swoje stałe miejsce w sercach nas, Gośliniaków. Dlatego przychodzimy w maju do Niego na cmentarz, przyprowadzamy naszych przyjaciół z chórów goszczących na festiwalu, aby pomodlić się i zaśpiewać dla Niego, aby przybliżyć historię tej wyjątkowej postaci następnym pokoleniom.

Tradycyjnie festiwalowych gości przyjmują chóry „Canzona” na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, przy ul. Brackiej biesiadą przy tradycyjnym polskim stole, na który napoje i dania z grilla, pieczołowicie i po mistrzowsku przygotowane serwują mężowie naszych chórzystek. Goście uczestniczą w turnieju strzeleckim o pamiątkową tarczę festiwalu i KBS Murowana Goślina. W tym roku tarcza trafiła chóru z Wrocławia.

Arleta Włodarczak

27 maja br. w ramach festiwalu mieliśmy okazję wysłuchać niesamowitego koncertu w wykonaniu zespołu XCOR z Wenezueli. Sześciu utalentowanych śpiewaków zachwyciło bogatym zróżnicowaniem repertuaru, czystością intonacji oraz pewnością dźwięku. Zainteresowanie wzbudziła przede wszystkim zastosowana przez zespół technika „vocal play”, polegająca na imitacji brzmienia instrumentów za pomocą głosu ludzkiego. Założyciel i kierownik XCOR zdumiewająco płynną polszczyzną podziękował publiczności za przybycie. Miejmy nadzieję, że podczas planowania kolejnej wizyty w Europie zespół nie zapomni o naszym mieście i ponownie umieści Murowana Goślinę w harmonogramie swojej trasy koncertowej.

Weronika Jarzyńska

Tradycja naszego festiwalu chóralnego jest występ orkiestry. W tegorocznej edycji dzięki staraniom p. Elżbiety Wtorkowskiej, dyrektora festiwalu gościliśmy Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy pod batutą majora Krzysztofa Matraszka. Ta zawodowa, profesjonalna orkiestra specjalizująca się w repertuarze marszowym zaskoczyła publiczność bogactwem im różnorodnością wykonanych utworów. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała m.in.: brawurowo wykonanego czardasza Montiego z solową partią ksylofonu, walce J. Straussa, wiązanki muzyki rozrywkowej z repertuaru C. Santany, zespołu Queen, Deep Purple. Piękną solówką zachwycił młody saksofonista w temacie przewodnim z filmu „Misja”. W finale koncertu nie zabrakło również chóru. Żeński Chór „Canzona-Absolwent”, przygotowany przez Adriannę Wtorkowską-Kubińską wykonał z orkiestrą wiązankę piosenek z lat dwudziestych i trzydziestych w aranżacji zaprzyjaźnionego kompozytora Orlina Bebenowa. Występ orkiestry poderwał publiczność do tego stopnia, że bisowała jeszcze trzy razy.

Alicja Duszczyk

MUSICA VIVA – muzyka żywa… a może raczej ŻYJĄCA? Tak postrzegał muzykę dyrygent Marek Gandecki, kiedy w 1992 roku utworzył chór akademicki, który przyjął nazwę MUSICA VIVA, jako swego rodzaju artystyczny manifest i zobowiązanie. Taki sposób odkrywania muzyki niesie z sobą przekonanie, że pod warstwą nutowego zapisu kryje się istota każdej kompozycji, jej „dusza” – nastrój, bogactwo uczuć, emocji i treści. Chór Kameralny „Musica Viva” z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego gościł w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa 8 czerwca br. Zaprezentowany program był bardzo trudny, tylko chór na wysokim poziomie artystycznym mógł się podjąć wykonania tego typu utworów. Śpiewacy obdarzyli publiczność niesamowitą harmonią dźwięków, pełnym ekspresji przezywaniem muzyki. Goślińscy melomani mogli usłyszeć m.in.: O magnum mysterium M. Lauridsena, Libera me P. Jańczaka, Locus iste i Ubi Caritas P. Mealora. Oprócz niewątpliwie wielkiej osobowości M. Gandeckiego, kolejno zadyrygowali chórem studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, m.in. zwyciężczyni XV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów im. St. Kulczyńskiego w Poznaniu – Laura Stieler.

Adrianna Wtorkowska-Kubińska
Weronika Jarzyńska