1000 stopni w sieci

Tytuł 1000 stopni w sieci nosi wystawa prac uczestników Pracowni Rzeźby i Ceramiki. Wystawę można oglądać w Galerii na Wzgórzu, w siedzibie Ośrodka Kultury przy ulicy Mściszewskiej 10. Ten intrygujący, zagadkowy tytuł nadała pani Grażyna Szymała – Wołyńska, prowadząca w naszym ośrodku pracownię ceramiki od 1998 roku.

Co to znaczy 1000 stopni w sieci i w jakiej sieci? To nic innego jak temperatura, w której wypala się glina. Dzieci najpierw lepią rzeźby, a potem wędrują one do pieca i tak powstaje ceramika. Prace prezentowane na tej wystawie to ptaki, ryby , gady, owady złapane w sieć, w siatkę na motyle. Mali obserwatorzy przyrody w artystyczny sposób wyrażają swoją obecność w świecie. Prace mają charakter ramek do fotografii, w których umieszczone są zdjęcia portretowe autorów. Nasi artyści dali złapać się w sieć. Sieć to nie zawsze sidła. Żyjąc, zawsze pozostajemy w jakiejś korelacji z innymi, a więc w sieci. Istnieją różnorakie sieci: sieć internetowa, sieć pajęcza, sieć łowiecka, sieć rybacka, sieć telefoniczna, sieć wirtualna. Kultura jest taką siecią wytwarzaną przez człowieka. Bez kultury nie ma powiązań łączących ludzi w pary, grupy, narody i w sieć globalnej wioski. Dla dzieci temat ten jest pierwszorzędną zabawą. Dla dorosłych wystawa ta może być fundamentalnym pytaniem o to kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? To wspaniałe jak mała sztuka może zadawać wielkie pytania. Dzieciom wychodzi to bezkonkurencyjnie najlepiej.

Bartłomiej Stefański
MGOKiR
Fot. Bartłomiej Stefański

Artyści:

Wystawę można oglądać do 28 czerwca br., od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 20.00

Serdecznie zapraszamy !