Canzona w Bułgarii

W dniach 2-8 czerwca dwie grupy koncertowe Chóru Canzona: żeńska i dziecięca wzięły udział w V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Chernomorski Zvutsi” w Balchik w Bułgarii. Przygotowania do konkursu trwały cały sezon artystyczny 2014/15.

Trudnym punktem regulaminu konkursowego było obowiązkowe wykonanie pieśni bułgarskiej. Nieocenioną pomocą okazała się współpraca z dr Orlinem Bebenowem, Bułgarem od wielu lat mieszkającym w Polsce, prezesem bydgoskiego oddziału PZCHiO, śpiewakiem artystą Chóru Opera Nova z Bydgoszczy. Pieśni bułgarskie jakie wybrał dla nas p. Orlin przy każdym ich wykonaniu przyjmowane były owacją przez koncertową publiczność. Udało się perfekcyjnie przygotować trudne dla nas nieparzyste struktury rytmiczne 7/8 i 11/16, a osobista konsultacja językowa pomogła w prawidłowej dykcji i interpretacji. Efektem było zdobycie przez Chór Dziewczęcy nagrody za najlepiej wykonany utwór bułgarski przez chór zagraniczny. W konkursie wzięło udział ogólnie 18 chórów w dwóch kategoriach: chórów klasycznych i folklorystycznych. Zespoły przyjechały z Finlandii, Holandii, Grecji, Serbii, Chorwacji, Rumunii i Bułgarii oraz Canzona, jako jedyny reprezentant Polski. Chór Żeński otrzymał pierwsze miejsce w kategorii chórów o równych głosach. Na koncert galowy z Ambasady Polskiej w Sofii specjalnie przyjechał pan Jarosław Dziedzic Minister- Radca, Zastępca Ambasadora. Poza koncertami chóry Canzona uczestniczyły w warsztatach chóralnych prowadzonych przez Dyrektor Artystyczną Festiwalu, dr Valentiną Georgiewą oraz kompozytora prof. Georgia Arnaudova. Koszty wyjazdu w 50% zostały opłacone przez rodziców Chóru Dziecięcego i chórzystki zespołu Żeńskiego. Pozostałe koszty poniósł Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji dzięki życzliwości Pana Burmistrza Dariusza Urbańskiego.

prof. Elżbieta Wtorkowska

dyrygent