Kolejny koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego

Dominującym tematem tegorocznej edycji Festiwalu jest fenomen chórów polskich uczelni technicznych. W dniu 1 czerwca br. w auli Gimnazjum nr 1 odbył się koncert Chóru Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” pod dyrekcją dr Pawła Łuczaka.

Chór został założony w 1999 roku przez Monikę Kusz. Od momentu powstania działa pod patronatem Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. W jego skład wchodzą uzdolnieni muzycznie studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy Politechniki Poznańskiej i innych poznańskich uczelni, których połączyła jedna pasja – śpiewanie. „Volantes Soni” występuje na ważnych uroczystościach odbywających się na Politechnice Poznańskiej. Promuje również uczelnię, śpiewając na najważniejszych scenach rodzinnego miasta oraz kraju. W zróżnicowanym repertuarze zespół posiada utwory o tematyce sakralnej oraz opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. I taki też repertuar zaprezentował na koncercie w Murowanej Goślinie. Przywitał publiczność Modlitwą do… J. Świdra na podstawie poezji Krzysztofa Baczyńskiego, następnie zabrzmiały utwory A. Koszewskiego: Zdrowaś Królewno Wyborna, Pater noster, a także m.in. R. Twardowskiego Regina Coeli i M. Raczyńskiego Sicut liliom. W kolejnej części koncertu w religijnym nastroju, jednak w bardziej rozrywkowej formie chór zaśpiewał trzy kompozycje, w których zaprezentowali się soliści. Ostatnia część koncertu oparta była na muzyce ludowej z różnych stron świata. Goślińska publiczność, choć może niezbyt liczna, jak zwykle żywiołowo reagowała i nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Arleta Włodarczak

Fot. Bartłomiej Stefański