Szlakiem pierwotnych granic miasta

W ten dzień przedwiosenny 19 lutego 2017 r. w Murowanej Goślinie odbył się kolejny „Spacer śladami historii”. Tym razem wędrówka wiodła szlakiem pierwotnych granic miasta, ukształtowanych w pierwszej połowie XV w., czyli po lokacji miasta. Duże zainteresowanie wśród „spacerowiczów” wzbudziła wschodnia pierzeja rynku, oglądana od strony ogrodów. Wąskie (na 2 pręty), długie parcele, wysokie strzeliste budynki to bezcenny przykład średniowiecznej architektury.

Frekwencja na spacerze była zaskakująco wysoka, około trzydzieści osób, nastrój w grupie przyjazno-poznawczy. Uzupełnienia, dopowiedzenia uczestników do wykładu przewodnika były interesujące i wnosiły atmosferę dialogu. Na koniec wielki finał – przejście wzdłuż Goślinki od ulicy Podgórnej do mostu przy ul Mściszewskiej: zrywające się dzikie kaczki, delikatny bulgot żwawej rzeczki, olchowy lasek na kościelnej posesji nadają miejscu cechy magiczne. Rodowici Gośliniacy przyznawali , że ostatni raz w tym miejscu byli kilkadziesiąt lat temu.

Marian Pflanz
Zdjęcia: Arleta Włodarczak