Słowiańskie duchy nad Wartą

Wianki popłynęły! Na tradycyjny obrzęd Nocy Kupały, Sobótki, Wianków, Nocy Świętojańskiej bo nazw tej tradycji jest kilka, w której splatają się kultury starosłowiańska, pogańska z chrześcijańską przybyli mieszkańcy naszej gminy, by tę sobotnią, czerwcową noc tradycji stało się zadość. Nad brzegiem Warty, tej starej, dzikiej rzeki, nad którą życie i tradycyjne obrzędy trwają od setek lat spotkaliśmy się jak dawniej nasi przodkowie. Uczestnicy wianków mogli zobaczyć to, co działo się tutaj w tym samym miejscu przed wiekami. Gdy słońce zatonęło już w nurcie Warty i w gęstym lesie zagościł mrok na bindudze zapłonęły ogniska i pochodnie. W kształtach płomieni można było dostrzec postacie tańczących duchów i majaczące obrazy z dawnych czasów. Obrzęd Nocy Świętojańskiej w mistrzowskim wykonaniu Zespołu folklorystycznego „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej z towarzyszeniem kapeli grającej na żywo sprawił wszystkim bardzo wiele radości i wzruszenia. Dzięki „Goślinianom” mogliśmy dotknąć żywej historii, tej najciekawszej nie dotyczącej wielkich narodowych wydarzeń, ale tej, która wydarza się blisko, w sercu każdego z nas od zarania, a nazywa się tradycją.

Najmłodszym czas wypełniła zabawa z animatorami z Dobrego Teatru. Dzieci i dorośli świetnie bawili się podczas występu zabawnego mima, który pokazał triki, sztuczki magiczne wykonane ze zręcznością cyrkowego artysty i humorem klauna. W dobry nastrój wprawiła wszystkich kapela podwórkowa „No to cyk” ze Złotowa. Kawiarenka sołectwa Mściszewo serwowała pyszne ciasta, a na stoiskach gastronomicznych można było smacznie zjeść i dobrze wypić. Wieczór zakończył się zabawą taneczną. Imprezę nad Wartą otworzyła Pani sołtys Maja Frąckowiak, na Wiankach był również burmistrz Dariusz Urbański, który życzył wszystkim pięknych wakacji. Tegoroczną imprezę zorganizowali: Sołectwo Mściszewo, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański