120 lat Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie

W niedzielę 15 kwietnia br. w auli przy ul. Mściszewskiej odbyła się niezwykła uroczystość. Jubileusz 120 – lecia działalności świętowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie, najstarszy zespół artystyczny działający w naszym mieście. Orkiestra strażacka, ale działająca w strukturach ośrodka kultury.

Patronat Honorowy nad jubileuszowym koncertem przyjęli:

Orkiestra przywitała gości Polonezem Wojciecha Kilara, po pierwszej części koncertu pt. WSPOMNIEŃ CZAR Paweł Kurosz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Poznaniu wręczył wszystkim obecnym członkom orkiestry listy gratulacyjne od Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego. Nasze goślińskie władze przygotowały również okolicznościowe adresy, a także statuetki dla najdłużej grających muzyków, otrzymali je: Benedykt Baszczyński (45 lat), Maciej Przybysz (40 lat), Andrzej Sikorski (37 lat), Grzegorz Baszczyński (24 lata), Benigna Binięda (10 lat) i kapelmistrz Mateusz MJ Sibilski za 10 lat dyrygowania orkiestrą. Z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej Konrada Strykowskiego i Wiceburmistrza Krzysztofa Oczkowskiego orkiestra otrzymała czek na kwotę 30.000 PLN z przeznaczeniem na zakup instrumentów (24.000 PLN) i uzupełnienie strojów (6.000 PLN). W drugiej części koncertu zatytułowanej MŁODZIEŻY CZAR z orkiestrą zagrali najmłodsi stażem uczniowie szkółki gry na instrumentach. Potem podziękowano przedstawicielom władz, byłym członkom orkiestry, kapelmistrzom, instruktorom i ich rodzinom, ośrodkowi kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie oraz darczyńcom i rodzicom najmłodszych członków orkiestry. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Specjalny, pierwszy w historii tytuł „Przyjaciela Orkiestry” zespół przyznał Burmistrzowi Dariuszowi Urbańskiemu. W ostatniej części koncertu TAK GRAMY PO 120 LATACH okazję do zaprezentowania swoich umiejętności mieli byli prezesi orkiestry Andrzej Kuźniewski i Zachariasz Maćkowiak stukając młotkami w kowadło. Robili to tak skutecznie, że aż poszły iskry. Przyszedł czas na składanie jubileuszowych życzeń, ustawiła się długa kolejka delegacji goślińskich zespołów, zaprzyjaźnionych orkiestr i przyjaciół orkiestry. Gratulacje przyjmowali: kapelmistrz Mateusz MJ Sibilski, prezes Benigna Binięda i wiceprezes Grzegorz Baszczyński. Prezes Klubu HDK „Gośliniacy” Stanisław Woźniak wręczył kapelmistrzowi M. Sibilskiemu i prezes B. Biniędzie odznaki „Przyjaciel Klubu”. Orkiestra zagrała jeszcze finałowy utwór Disco Medley, po którym zaproszono gości na tort, lampkę szampana i catering. Uroczystość z okazji 120-lecia Orkiestry Dętej OSP była pełna wzruszeń i pozytywnych emocji, znakomicie dopisała publiczność.

Z okazji jubileuszu przygotowano prezentację zdjęć, okolicznościowe wydawnictwo i wystawę pamiątek. Rodzina Benedykta Majchrzaka wydała, na podstawie historii spisanej przez wieloletniego dyrygenta orkiestry w 1998 roku, książkę pt. „Historia Orkiestry Dętej przy OSP w Murowanej Goślinie 1898-1998”. Zebrania i opracowania materiałów podjęły się Anna Łużna – córka i Beata Poturalska wnuczka Benedykta Majchrzaka.

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Kamil Grzebyta