Magia Głęboczka

Już drugi raz miłośnicy spacerów historycznych zwiedzali Głęboczek, niewielką wieś malowniczo położoną w dolinie Trojanki. Głęboczek w XV w. uzyskał prawa miejsce i na wyprawę malborską przeciw zakonowi krzyżackiemu wystawił jednego pieszego woja. Przypomina o tym pamiątkowy kamień usytuowany w centrum wsi. W niedzielę 21 października br. uroki i historię Głęboczka poznawała liczna grupa, której przewodnikiem był Marian Pflanz, kustosz Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej.

W spacerze wzięła udział Pani Inga Zuther (nazwisko panieńskie), która mieszkała w Głęboczku przed wojną w domu nr 13, była to dla niej niezwykła podróż sentymentalna. Sołtys Głęboczka Justyna Gronek postanowiła połączyć spacer historyczny z otwarciem wystawy fotograficznej pt. „W dawnym Głęboczku”. Była okazja do rozmów, wspomnień i refleksji. Zdjęcia na wystawę z prywatnego archiwum udostępniła właśnie Pani Inga. Wystawę można zwiedzać do końca grudnia po skontaktowaniu się z Panią Sołtys.

Tekst i zdjęcia: Arleta Włodarczak