Drzewo – Życie

Galeria „Na Wzgórzu” przy ul. Mściszewskiej 10 w Ośrodku Kultury w Murowanej Goślinie zatętniła życiem! Na ścianie galerii pojawiło się ogromne drzewo z pełną prac ceramicznych zieloną koroną liści kryjących w sobie tajemnicę. Kto stanie pod tym drzewem dozna jego życiowego pulsu. Tajemnicą zaklętą w jego koronie jest życie małych form ceramicznych jawiących się jako małe zwierzęta, owady, rośliny, liście, kwiaty misternie wplecione w strukturę drzewa. Obfitość życia bije z tego dzieła sztuki i fruwa wokół niego ceramicznymi ptakami, które garną się do jego pełnej życia korony, domu. Odnosi się wrażenie potrzeby wejścia na to drzewo i kołysania się wraz z całym bogactwem jego mieszkańców w szczęśliwym tańcu radości. Oddychamy czystym powietrzem i odczuwamy kulturową więź z przyrodą zapomnianą przez cywilizacyjny zamęt. Wiele mitologii przedstawia drzewo jako symbol życia. W naszej kulturze słowiańskiej drzewo to istota żywa powstała od bogów, miejsce z którego wszystko rozrasta się i staje się domem dla wszystkich. Jego najwyższe gałęzie sięgają do nieba i w kosmos. Drzewo – Życie zatem ratuje nas kryjąc kruchość życia w jego najmniejszym przejawie w swoim zielonym świecie. „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście.
W żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa, tylko liście.”

Tę wspaniałą instalację artystyczną wykonały dzieci z Pracowni Rzeźby i Ceramiki Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie, którą od ponad dwudziestu lat prowadzi pani Grażyna Szymała-Wołyńska.

Zapraszamy na wystawę do końca września od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -20.00.

Tekst i zdjęcia Bartłomiej Stefański.