41. urodziny „Canzony”

W sobotę 1 października br. w auli szkoły przy ul. Mściszewskiej odbył się koncert z okazji 41.urodzin Chóru Dziewczęcego „Canzona”. Prowadząca koncert prof. Elżbieta Wtorkowska podkreśliła, że na pomysł, aby co roku obchodzić w ten sposób urodziny wpadły najmłodsze członkinie chóru, co pięć lat spotykać się, to stanowczo było dla nich za długo. I tak „Canzona” zaprasza nas co roku na koncert urodzinowy, a co pięć lat na jubileuszowy. Obecnie działają dwa chóry – dziewczęcy pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej i żeński pod kierunkiem prof. Elżbiety Wtorkowskiej. Koncertem urodzinowym świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Muzyki.

W czasie koncertu, publiczność mogła obejrzeć prezentację osiągnięć i działalności chórów w czasie pandemii i w minionym sezonie kulturalnycm, którą przygotował Tomasz Mizgier.

Na początku, na filmie mogliśmy zobaczyć radość chórzystek podczas ogłoszenia wyników na XI Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym Canço Mediterrania w Lloret de Mar i Barcelonie. Chór Dziewczęcy „Canzona” zdobył ZŁOTY DYPLOM oraz I miejsce w kat. Muzyka Katalońska oraz SREBRNY DYPLOM i II miejsce w kat. Chóry Dziecięce. Był to pierwszy wyjazd chóru Dziewczęcego na konkurs zagraniczny po pandemii.

Podczas koncertu chóry zaprezentowały zróżnicowany repertuar od muzyki sakralnej po rozrywkową. W wykonaniu chóru dziewczęcego usłyszeliśmy m.in. utwory w języku kaszubskim i katalońskim, przygotowane przez dyrygentkę Adriannę Wtorkowską-Kubińską na konkursy chóralne.

Żeński Chór „Canzona” po raz drugi wykonał utwór „Ver reducit gaudia” Piotra Jańczaka pochodzący z roku 2022, podarowany przez kompozytora prof. Elżbiecie Wtorkowskiej. Jego prawykonanie miało miejsce na tegorocznym XIV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Murowanej Goślinie. Chórom akompaniowała na pianinie Weronika Jarzyńska-Pluta.

W finale koncertu Chóry „Canzona” z towarzyszeniem pianisty Adama Szyszki wykonały utwór ABBY „Thank You For The Music”(solo Hanna Nowak).

Podziękowania za wspaniały koncert dla dyrygentek i akompaniatorów złożyli: Radosław Szpot Zastępca Burmistrza, Robert Molski radny Rady Miejskiej i Arleta Włodarczak dyrektor ośrodka kultury. Po koncercie prof. Elżbieta Wtorkowska zaprosiła chórzystki i publiczność na urodzinowy tort.

Arleta Włodarczak

Zdjęcia: Tomasz Mizgier