Muzyka zatrzymana w sercach

W dniu 11 i 12 października 2014 r. mogliśmy oglądać w hali widowiskowo – sportowej przy ul. Mściszewskiej wielkie widowisko muzyczne pt. „Zatrzymane w kadrze”, czyli dzieje muzyki filmowej. Na dwa dni przestrzeń boisk sportowych zamieniła się w jedną z największych scen teatralnych w Polsce. Organizatorami widowiska byli Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Pro Sinfonika – Koło Młodych Melomanów Klasa Muzyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie. Artyści uraczyli publiczność spektaklem pełnym emocji, wrażeń wizualnych i dźwiękowych na najwyższym artystycznym poziomie. Całość działa się w studio telewizyjnym z udziałem znanych postaci z programów o kinie Grażyny Torbickiej i Zygmunta Kałużyńskiego, do którego zaproszeni zostali uczniowie ze szkoły. W tym momencie zaczęła się wyliczanka najwspanialszych dzieł muzycznych filmu. Aktorzy zwizualizowali układami tanecznymi, występami wokalnymi i instrumentalnymi historię muzyki filmowej od początków kina do współczesności. Wystąpiły zespoły taneczne , tancerze solowi, chóry, soliści , orkiestra , soliści instrumentaliści. Ich role w spektaklu nie ograniczały się tylko do wykonania swojego utworu. Wszystko wspaniale przeplatało się ze sobą, gra aktorska we wspaniale przygotowanych kostiumach z wykorzystaniem rekwizytów z tańcem i partiami wokalno aktorskimi. Tak zbudowany spektakl przez niemal dwie godziny uwodził publiczność tą niezwykłą magią jaką czaruje nas kino. Znaleźliśmy się w centrum planu filmowego, jakby po drugiej stronie celuloidowej taśmy. Mogliśmy zobaczyć na żywo spacerujących po pokładzie pasażerów Titanica, zobaczyć upiora w operze czy zagubić się w oczarowaniu razem z Alicją w krainie czarów i przeżyć wiele innych cudownych momentów z dobrze nam znanych filmów.

Było to już kolejne widowisko po podróży do Paryża i najeździe kosmitów w spotkaniach trzeciego stopnia przygotowane przez organizatorów. Kolejne i wspaniałe. Mamy swój gośliński świat widowisk co czyni nas wyjątkową, otwartą na pozytywne wariactwo społecznością z dystansem do szarej rzeczywistości, mającą poczucie humoru, wrażliwość i optymizm. Zatem do zobaczenia następnym razem na goślińskim Broadwayu.

Bartłomiej Stefański

„ZATRZYMANE W KADRZE – DZIEJE MUZYKI FILMOWEJ”

OBSADA

PIANIŚCI