2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości i Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w tym roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją izby patronami tego roku będą także Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.

W naszej gminie od lutego br. w ośrodku kultury spotyka się i pracuje Zespół, w skład którego wchodzą historycy z goślińskich szkół i przedstawiciele stowarzyszeń. W marcu Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy został powołany Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zadaniem Zespołu i Komitetu Obchodów jest koordynacja przygotowań oraz zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów tak ważnych rocznic dla naszej ojczyzny i narodu. W dniu 7 maja br. Komitet Obchodów wybrał ze swojego grona przewodniczącego –  burmistrza Dariusza Urbańskiego, Wiceprzewodniczącego –  przewodniczącego Rady Miejskiej Konrada Strykowskiego i Sekretarza –  dyrektora MGOKiR Arletę Włodarczak. W dniu 8 maja br. na spotkaniu Zespołu i Komitetu Obchodów ustalono kalendarz gminnych wydarzeń upamiętniających 100 – rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Arleta Włodarczak

Kalendarz wydarzeń obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w gminie Murowana Goślina.

2018 – 16 lutego 2019

Okolicznościowa wystawa w Izbie Regionalnej poświęcona 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

8, 15 czerwca

W okresie wakacji: w każdą sobotę i niedzielę od 23 czerwca do 2 września

Widowisko dzienne Stowarzyszenia Dzieje pt. „Powstanie Wielkopolskie”

29-30 czerwca

6,7,13,14 lipca

Widowisko plenerowe Stowarzyszenia Dzieje pt. „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”

28 lipca

Uroczysta sesja Rady Miejskiej

8 czerwca – 11 listopada

Wystawa pokonkursowa Gminnego Konkursu Plastycznego na plakat

„Niepodległość” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Gminny Konkurs Recytatorski

od września

Questy Wielkopolskie – Quest Murowana Goślina z historią w tle

10.11.

„Niepodległa” – inscenizacja na placu Powstańców Wlkp.

Msza św. w intencji Ojczyzny

Uroczystość przed pomnikiem

Gra miejska

Strzelanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

styczeń 2019

Gminny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

Uroczystość przed pomnikiem

Widowisko Stowarzyszenia Dzieje pt. „Powstanie Wielkopolskie” na pl. Powstańców Wlkp.

Msza w intencji Powstańców Białężynie

„Po listopadzie przyszedł grudzień” – inscenizacja na pl. Powstańców Wlkp.

Strzelanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Osłonięcie pamiątkowych tablic (trwają ustalenia)