15 lat Zespołu Goślinianie

15 lat to sporo czasu… Przez ten okres w szeregach Zespołu przemaszerowały ku dorosłości grupy dzieci i młodzieży. Wychowało się pokolenie, które zawsze już w sercu będzie miało zapisaną miłość do folkloru… Bo my Polacy posiadamy ogromne bogactwo w postaci niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Takiego zróżnicowania strojów, muzyki, pieśni, tańców – nie ma nigdzie indziej na świecie! Stąd pomysł na formułę koncertu „W cztery strony Polski”. Zaproszeni Goście wybrali się w podróż po zakątkach Polski, które mogą poszczycić się zachowaną kulturą taneczną, a którą to kulturę i tradycję podtrzymuje poprzez swą działalność Zespół Folklorystyczny Goślinianie. Zespół Folklorystyczny Goślinianie został powołany do istnienia w październiku 2003 roku. Powstał z marzeń i pasji twórczej Marzenny Karbowskiej, organistki Parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa na osiedlu Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie. Na początku swojej działalności, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza śp. Romana Kosteckiego – Zespół korzystał z gościnnych progów parafii i odbywał swoje próby w salkach kościelnych. Z czasem, przy wsparciu Pani Dyrektor Marii Piotrowskiej, przeniósł się do Szkoły Podstawowej Nr 2, aby następnie za przyczyną Pani Dyrektor Lucyny Bełch – w 2004 roku stać się jednym z zespołów reprezentujących Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Ten tekst zamieszczony w folderze okolicznościowym, wydanym specjalnie na uroczysty koncert jubileuszowy Zespołu Goślinianie oddaje charakter i idee jakim z pasją oddają się ludzie tworzący ten barwny, niepowtarzalny, trwający od 15 lat spektakl ruchu i muzyki. Zespół Folklorystyczny Goślinianie to wielki skarb Murowanej Gośliny. W sobotę 6 kwietnia br. w swoje 15. urodziny uraczył nas wielkim, przekrojowym występem oddającym hołd kulturze ludowej czterech stron Polski. Publiczność przewędrowała Polskę od Kaszub przez Kujawy, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę, Podhale, Lubelszczyznę po Mazowsze. Goślinianie nie tylko tańczą, prezentują również kulturę wizualną i muzyczną poszczególnych regionów w bogactwie strojów i pieśni. Za tak piękny jubileusz i długoletnią artystyczną misję, oraz promocję Murowanej Gośliny Burmistrz Dariusz Urbański i Przewodniczący Rady Miejskiej Kamil Grzebyta wręczyli zespołowi czek na sześć tysięcy zł. Życzenia i gratulacje popłynęły od gości koncertu, przedstawicieli goślińskich instytucji, zespołów i przyjaciół „Goślinian”. Po wspaniałej zabawie przyszedł czas na ogromny urodzinowy tort. Odśpiewano 100 lat aż dwukrotnie w czasie trwania koncertu spontanicznie przez publiczność i oficjalnie z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP.

W Koncercie Jubileuszowym udział wzięli:

Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Goślinianie”:

Tancerze Zespołu „Mali Goślinianie”:

Byli Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Goślinianie” (Oldboye):

Kapela Zespołu Folklorystycznego „Goślinianie”:

Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego

Prowadzenie Koncertu: Marcin Matuszewski