home

V lat Zespołu Folklorystycznego ‚GOŚLINIANIE’

6 grudnia z okazji „Mikołajek” w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” odbył się jubileusz V –lecia istnienia zespołu folklorystycznego „Goślinianie”, który założyła i prowadzi Marzenna Karbowska. Zespół zaprosił na swój jubileusz rodziców i bardzo liczne grono przyjaciół. Były kwiaty, gratulacje i podziękowania min. od Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasza Łęckiego, które wręczył Marcin Buliński, radnego Powiatu Poznańskiego Jarosława Dobrowolskiego i od dyrektora Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie Arlety Włodarczak. Dla  obecnych i byłych  członków zespołu „Mikołajek” przyniósł prezenty. Zespół zaprezentował się w wiązance tańców wielkopolskich i małopolskich. Przy torcie urodzinowym był czas na wspomnienia, plany i rozmowy z najbliższymi.

Zespół powstał w październiku 2003 r. z inicjatywy Marzenny Karbowskiej. Od 2004 r. zespół działa przy Ośrodku Kultury w Murowanej Goślinie pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej, która pełni funkcję kierownika i instruktora. Zespół występował na wielu imprezach na terenie miasta i gminy, w wielu miejscowościach kraju oraz zagranicą – Niemcy, Ukraina. „Goślinianie" brali udział w przeglądach zespołów folklorystycznych (Międzychód, Złotów, Lusowo) oraz odbyli wspólne warsztaty z zespołem z Ochotnicy Górnej „Mali Ochotni" (Gorce) oraz „Niezabotczi" ze Stężycy na Kaszubach.

W repertuarze zespołu znajdują się tańce i przyśpiewki wielkopolskie, małopolskie i kaszubskie (takie stroje ma zespół) oraz przedstawienia obrzędowe (jasełka, powitanie wiosny, wianki, dożynki i obrzędy wesela wielkopolskiego) oraz zabawy ludowe. W 2007 r. zespół przygotował projekt edukacyjny prezentujący polski rok obrzędowy, za który otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ale na tym nie koniec.. Zespół planuje kolejne warsztaty z  zespołem „Mali Ochotni”(luty 2009 r.), bowiem do swojego repertuaru chcą dołączyć wiązankę tańców podhalańskich.

W zespole tańczą dzieci i młodzież z terenu całej gminy Murowana Goślina. Zespól spotyka się dwa razy w tygodniu: we wtorki w Białężynie i w piątki w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” w Murowanej Goślinie.

Obecnie zespół skupia 36 członków w wieku od 10 do 17 lat.

Obecni członkowie:

Adrianna Chudzicka, Tymoteusz Królski, Dariusz Kutzner, Szymon Wieczorek, Kajetan Nowak, Gracjan Nowak, Patrycja Słabiak, Monika Perska, Agata Kutzner, Martyna Cichacka, Beata Kusik, Karol Sławek, Monika Michalak, Marta Pływaczyk, Katarzyna Pływaczyk, Michał Krasnodębski, Justyna Karolewicz, Mikołaj Kaczmarek, Katarzyna Zawal, Jacek Ślewczuk, Joanna Burchardt, Wojciech Pająkowski, Aleksandra Karbowska, Angelika Wasilewska, Zofia Ćwiek, Jan Ferfet, Oliwia Psik, Bartek Meller, Weronika Nowak, Weronika Ancan, Mikołaj Błachowiak, Filip Rydygier, Sergiusz Adamek,  Klaudia Markocka, Jan Kazimierczak.

Byli członkowie: Michał Motyl, Ewa Karbowska, Anna Krzysztoń, Paweł Pomin, Bartek Godzich, Justyna Wencel, Joanna Zandecka, Paweł Hoffmann, Piotr Hoffmann, Konrad Mularski, Anna Wojtkowiak.