Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie

Dożynkowe święto plonów w Głębocku

Dożynki, to tradycyjny czas świętowania końca całorocznego cyklu prac w polu, zbiorami plonów. Wyrazem tego jest dożynkowy wieniec. To słomiany snopek bogato przystrojony w rozliczne symbole. Ta prastara, tradycyjna forma znana jest już z czasów słowiańskich jako przedstawienie człowieka. Tak bowiem miał powstać pierwszy człowiek – upleciony ze słomy. Uplecenie człowieka, to jakby związanie go z ziemią i zobowiązanie go do dbałości o nią poprzez ciężką pracę – uprawę, przynoszącą radość plonu. To prosta zasada, od wieków święta i po dziś dzień kultywowana w zwyczajach i świętach takich jak dożynki. Święto dożynek, to chwila oddechu w codziennym rolniczym trudzie. W naszej gminie świętowaliśmy 27 sierpnia br. w Głębocku. Aby tam dotrzeć, trzeba przemierzyć drogi wiodące przez piękne połacie malowniczych pól. Jak każdego roku delegacje dożynkowe z wieńcami stawiły się na uroczystości i tak się zaczęło. Oficjalna część imprezy rozpoczęła się hymnem narodowym. Podczas mszy dziękczynnej, którą sprawowali proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie ks. Sławomir Jessa i proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie ks. Jan Kwiatkowski usłyszeliśmy słowa o potrzebie dzielenia się chlebem. W czasach wojny robimy to pomagając naszym dotkniętym jej okrucieństwem sąsiadom, w czasie biedy pomagamy potrzebującym. Wyrazem piękna polskich tradycji i sielskich klimatów było przywołanie słów poetów Juliana Tuwima, czy Cypriana Kamila Norwida. Po mszy świętej Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” przedstawił na scenie obrzęd dożynkowy. Gospodarz dożynek Zastępca Burmistrza Radosław Szpot przeciął sierpem wiązkę splecionych zbóż i uroczyście otworzył goślińskie dożynki. Delegacje  dwudziestu dwóch sołectw złożyły swoje piękne wieńce gospodarzom. Tradycją dożynek jest obrzęd dzielenia chleba. Starostowie dożynek Agnieszka Szrama i Daniel Frąckowiak przekazali bochen chleba gospodarzowi, następnie został on podzielony między wszystkich zebranych. Gospodarz dożynek Zastępca Burmistrza Radosław Szpot, w przemówieniu podziękował rolnikom za ich pracę i trud, a także przedstawił kierunki rozwoju gminy. W podziękowaniu za organizację dożynek gospodarz wręczył Sołtysowi Sołectwa Głębocko Mariuszowi Schiewe statuetkę witrażową z motywami dożynkowymi. Tradycyjnie sołtysi otrzymali upominki, tym razem były to leżaki z herbem miasta i gminy. Wyrazy uznania i wdzięczności za ciężką pracę do rolników skierowali nasi goście: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Waldy Dzikowski i asystent Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Bartłomieja Wróblewskiego. Na zakończenie głos zabrał Mariusz Schiewe, Sołtys Głębocka.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy komisja nagrodziła sołectwa: Uchorowo (I miejsce), Głębocko (II miejsce), Boduszewo (III miejsce).

Jak co roku odbył się konkurs na najpiękniej przystrojone obejście, organizowany przez LGD „Kraina Trzech Rzek”, laureatami zostali: Jerzy Maćkowiak (I miejsce), Krzysztof Rjoboków (II miejsce), Beata Schiewe (III miejsce).

Po zakończonym obrzędzie goście i delegacje udali się na poczęstunek do Agroturystyki „Bamberka”. Na dożynkowej scenie dla publiczności w ciekawym programie artystycznym wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”, Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego, Kapela Podwórkowa „Swoja Wiara”. Na koncercie zespołu „Defis” przy scenie zebrały się tłumy. Same hity wprawiły wszystkich w świetny nastrój. W tak tanecznych klimatach zostaliśmy już do końca zabawy dożynkowej trwającej do pierwszej w nocy, na której serwował muzyczne, gorące dania DJ Paweł. Całość imprezy znakomicie prowadził Tomasz Śróda.

Tegoroczne dożynki uświetniły również: wystawa płodów rolnych, stoiska handlowe i gastronomiczne, dmuchańce dla dzieci, wystawa zabytkowych samochodów Club Classic Never Die z Murowanej Gośliny, loty widokowe śmigłowcem, stoisko promocyjne Orkiestry Dętej OSP, stoisko Lasów Państwowych Nadleśnictwo Łopuchówko, loteria dożynkowa.

Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina oraz pomocy darczyńców, są nimi:

Bardzo dziękujemy za pomoc naszym strażakom z OSP w Boduszewie, Murowanej Goślinie i Łopuchowie.

Organizatorzy otrzymali listy gratulacyjne od:

Organizatorzy dożynek: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Sołectwo Głębocko.

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann

Exit mobile version