home

Goślińskie Święto Plonów

Dożynki, to jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi.

W sobotę 5 września br. rolnicy z terenu Gminy Murowana Goślina mogli podziękować za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminnych, które odbyły się we wsi Długa Goślina. Były one tradycyjnym dziękczynieniem za zbiory i okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud.

Dożynki Gminne rozpoczęły się Mszą św. na placu przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, której przewodniczył ks. Proboszcz Jan Kwiatkowski, a koncelebrowali  ks. Sławomir Jessa i ks. Tomasz Nawrocki.

Po dziękczynieniu za tegoroczne plony wszyscy mogliśmy podziwiać bardzo efektowny przejazd przez wieś maszyn rolniczych, a następnie barwny korowód, który stworzyli: gospodarze i starostowie dożynek w asyście zespołu „Goślinianie”, delegacje z wieńcami z niemal wszystkich sołectw naszej gminy oraz goście dożynkowi. Cały korowód przeszedł przez pięknie przystrojoną wieś, przy akompaniamencie Orkiestry  Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Murowanej Gośliny. Na miejscu głównych uroczystości dożynkowych, czyli boisku sportowym ze sceny powitała korowód Pani Sylwia Prętka – Galas, następnie Burmistrz Dariusz Urbański dokonał oficjalnego otwarcia dożynek i poprosił o rozpoczęcie obrzędów dożynkowych.

Zespół Folklorystyczny Goślinianie pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej, który wykonywał obrzęd zaśpiewał pieśni, wykonał tańce, a także zaprezentował przysłowia związane z chlebem i darami ziemi.

W trakcie obrzędu nastąpiło przekazanie i obtańczenie wieńca głównego, przygotowanego przez wieś Długa Goślina. Następnie przedstawiciele sołectw z terenu naszej gminy przekazali przygotowane przez siebie wieńce gospodarzom dożynek: Panu Dariuszowi Urbańskiemu Burmistrzowi Miasta i Gminy, Pani Monice Ewert Sołtysowi wsi Długa Goślina, księdzu Proboszczowi Janowi Kwiatkowskiemu.

W tym roku padł rekord delegacji z wieńcami. Wieńce przekazało aż 21 sołectw z terenu naszej gminy: Białęgi, Białężyn, Boduszewo, Głębocko, Kamińsko, Kąty, Łopuchowo, Łopuchówko, Łoskoń Stary, Mściszewo, Nieszawa, Przebędowo, Raduszyn, Rakownia, Starczanowo, Trojanowo, Uchorowo, Wojnowo, Wojnówko, Złotoryjsko.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było wręczenie chleba dożynkowego przez starostów dożynek panią Eleonorę Konitz (ze względów zdrowotnych reprezentowała ją córka Klaudia) i Adama Łecha gospodarzom dożynek i tradycyjne podzielenie się nim z wszystkimi uczestnikami dożynek.

Pod koniec części oficjalnej głos zabrał Gospodarz dożynek – Burmistrz Dariusz Urbański , który podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę oraz podkreślił jak ważny jest chleb i inne płody rolne, które powstają dzięki ciężkiej pracy wszystkich rolników. Wspomniał również, że przez kilka miesięcy swojej kadencji dostrzegł jak bardzo aktywne są sołectwa na terenie naszej gminy. Nie zabrakło również podziękowań dla organizatorów dożynek sołectwa Długa Goślina i Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie. W ramach podziękowań Burmistrz wręczył Pani Sołtys Statuetkę, którą zapoczątkował zwyczaj obdarowywania każdego sołectwa, które będzie organizowało dożynki. Następnie Burmistrz razem z Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Konradem Strykowskim wręczyli sołtysom i przewodniczącym osiedli samorządowych prezenty w postaci koszulki polo oraz bluzy polarowej. W dalszej części głos zabrali goście, którzy pojawili się tego dnia na święcie plonów: Pan Marek Niedbała – Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański oraz Pan Bartłomiej Wróblewski – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Ostatnim akcentem części oficjalnej było krótkie wystąpienie Sołtysa wsi Długa Goślina Pani Moniki Ewert, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację święta plonów w jej sołectwie.

Około godziny  17.30. nastąpiło ogłoszenie zwycięzców konkursu dożynkowego, organizowanego przez Lokalną Grupę Działania  „ Kraina Trzech Rzek”  na najpiękniej przystrojone  obejście przydomowe  w sołectwie Długa Goślina.  Oto wyniki konkursu:

Komisja w składzie:  Andrzej Kosakowski  (wiceprezes zarządu LGD),  Jadwiga Michalak (członek Stowarzyszenia LGD), Karolina Skowrońska (pracownik biura LGD), podjęła decyzję o przyznaniu następujących miejsc:

Laureaci:

I miejsce: Magdalena Matoga
II miejsce: Wojciech Bernard
III miejsce: Agnieszka Nowicka

Wyróżnienia:

 • Lucyna Bernard
 • Ewa Górska
 • Anna Strykowska
 • Elżbieta Krysztofiak
 • Czesław Jastrzębski
 • Anna Ewert
 • Jakub Łech
 • Szkoła Podstawowa w Długiej Goślinie

Laureaci otrzymali od LGD „ Kraina Trzech Rzek” atrakcyjne nagrody rzeczowe, pozostałym uczestnikom przyznano wyróżnienia i drobne upominki.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

W programie artystycznym jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego. Po koncercie orkiestry wystąpił duet dobrze znany szerszej publiczności Justyna i Piotr, w znanych przebojach muzyki włoskiej. Już po kilku minutach koncertu na parkiecie pojawiły się pierwsze pary. Jako gwiazda wieczoru wystąpił Arek Witkowski – POLSKI ELVIS, artysta wyjątkowy, który swoim głosem i ruchem scenicznym przypomina do złudzenia legendarnego Elvisa Presley’a.

Koncert Arka Witkowskiego, który bardzo podobał się publiczności, niestety został przerwany ze względu na awarię prądu, którą spowodowała wichura. Po kilku minutach koncert został wznowiony i mimo padającego deszczu zgromadzona publiczność bawiła się doskonale.

Po występie ok. godz. 21.00 przed sceną zjawili się wszyscy, którzy tego dnia kupili losy i  nadszedł czas na długo oczekiwane losowanie nagród głównych. Licytację wraz z prowadzącą przeprowadził najmłodszy uczestnik imprezy Daniel Wociński.

Nagród losowanych na zakończenie było kilkanaście. Nagrodę losowaną na końcu (telewizor) wygrała mieszkanka Mściszewa Edyta Gruszczyńska, nie kryjąc ogromnej radości, odbierając go z rąk głównych sponsorów Jarosława Dobrowolskiego i Konrada Strykowskiego. Ze względu na fatalną pogodę organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu zabawy tanecznej.

Warto jeszcze na koniec wspomnieć o pięknej wystawie płodów rolnych, przygotowanej przez mieszkańców Długiej Gośliny i dużej ilości wystawców, którzy prezentowali swoje wyroby w pięknych straganach, sponsorowanych przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Trzech Rzek”. Nie zabrakło również dmuchańców, na których najmłodsi mogli darmowo poskakać, dużym zainteresowaniem smakoszy słodkich wypieków cieszyła się kawiarenka.

 

Podczas tegorocznych dożynek niewątpliwie ciekawym wydarzeniem był Konkurs NA NAJSMACZNIEJSZĄZUPĘ podczas I Festiwalu Zupy w Długiej Goślinie. Oto krótkie podsumowanie Pana Dariusza Wojcieszaka, inicjatora I Festiwalu Zupy w Długiej Goślinie:

„I Festiwal Zupy za nami. Do konkursu zgłosiło się 12 ekip, podzielonych na 3 kategorie. W kategorii restauratorzy wygrała zupa gulaszowa z lanymi kluskami serwowana przez Pizzerię Mefisto. Zupa porowo-serowa, przygotowana przez Aktywne Babki oraz niezrzeszone gospodynie z Sołectwa Rakownia zdobyła 1 miejsce w kategorii sołectw. Natomiast zupa Cioci Joli, przygotowana przez mieszkankę Długiej Gośliny Panią Jolantę Przybylak zwyciężyła w kategorii osób fizycznych. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali piękne statuetki „ZŁOTE CHOCHLE”, ufundowane przez Ośrodek Kultury. Publiczność zdecydowaną większością głosów wybrała zupę węgierską, przygotowaną przez Sołectwo Łopuchowo. Dziękujemy jury i obsłudze za pomoc, uczestnikom za udział, a sponsorom firmie MP GASTRO i producentowi przypraw CYKORIA za wspaniałe nagrody. Myślimy, że I Festiwal Zupy gościom smakował.

Organizatorem Festiwalu była Rada Sołecka wsi Długa Goślina.”

 

Składam serdeczne podziękowania dla Rady Sołeckiej na czele z sołtysem Panią Moniką Ewert oraz mieszkańcom Długiej Gośliny, zaangażowanym w organizację dożynek gminnych. Dziękuję również  Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie Pani Renacie Olszewskiej oraz pracownikom szkoły, Komisariatowi  Policji, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Ochotniczej  Straży Pożarnej w Długiej Goślinie  oraz wszystkim sponsorom i darczyńcom.

Tomasz Mizgier

Fot. Bartłomiej Stefański

 

 

Organizatorzy dożynek:

 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
 • Sołectwo Długa Goślina

ORGANIZATORZY DOŻYNEK OTRZYMALI LISTY GRATULACYJNE OD:

 • PANA ANDRZEJA GRZYBA – POSŁA DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
 • PANA PIOTRA FLORKA- WOJEWODY WIELKOPOLSKI
 • PANA MARKA WOŹNIAKA – MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

DOŻYNKI ZREALIZOWANO ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH GMINY MUROWANA GOŚLINA

 

Sponsorzy dożynek:

 • Lokalna Grupa Działania „Kraina Trzech Rzek”
 • LZD Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina
 • Ferma Norek NORTEX sp. z o.o. Szymankowo
 • Kruszgeo Wielkopolskie Kopalnie sp. z o.o.
 • SKOK Jaworzno

Sponsorzy główni loterii fantowej:

 • Jarosław Dobrowolski i Konrad Strykowski
 • Starostowie Dożynek Eleonora Konitz i Adam Łech
 • Kombajniści i Prasiarze z Długiej Gośliny

Pozostali sponsorzy loterii fantowej:

 • Szkółka Roślin Ozdobnych Bolesław Niedźwiedź
 • Jarosław Łytka
 • Biuro Rachunkowe Hanna Wójcik
 • Monika i Robert Kowalscy
 • Przedsiębiorstwo Spedycyjno-Transportowe Tadeusz i Zdzisława Kłos Spółka Jawna
 • Firma YORK Bolechowo
 • Biuro Rachunkowe  Barbara Szturmińska
 • Deeler Stihl Murowana Goślina
 • Tomasz Napieralczyk
 • Księgarnia GRZEŚ
 • Firma TELE BUS Bogusław Frąckowiak
 • Przemysław Czarnecki (obsługa linii autobusowej 399)
 • SST Serwis Samochodów Terenowych Justyna Clark