home

Druga impreza ‚Murowanego Lata’ za nami

Przedsięwzięcie "W RYTMIE SERCA" do druga impreza tegorocznej edycji "Murowanego Lata". Została zorganizowana przez: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Goślińskiej, Sołectwo Mściszewo i Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej. Jej celem był m.in. hołd dla wielkiego uczucia ponad wszelkimi granicami.

Wszystko odbyło się 23 czerwca w Mściszewie nad Wartą na Przystani Binduga w bajkowej scenerii przygotowanej przez Danutę i Jana Wenclów. Impreza rozpoczęła się I Powiatowym Przeglądem Piosenki Lirycznej, w którym udział wzięło 14 młodych wykonawców z powiatu poznańskiego. Poziom artystyczny był bardzo wysoki. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową statuetkę, upominek oraz dyplom. Po przeglądzie odbyły się warsztaty dla młodzieży, które poprowadził Grzegorz Tomczak – poeta, kompozytor, bard, autor tekstów piosenek. On to wyróżnił jedną z wykonawczyń Weronikę Szypurę za wyjątkowy przekaz artystyczny. W tym czasie zgromadzona publiczność mogła podziwiać pokazy strażackie przeprowadzone przez OSP Murowana Goślina i JRG w Bolechowie. W dalszej części programu wysłuchaliśmy recitalu Grzegorza Tomczaka i koncertu Wolframa Wallrabensteina, muzyka z Hemmingen. Kolejnym punktem była inscenizacja legendy „Karczma Maruszka,” dotyczącej grobów pary zakochanych znajdujących się przy trakcie w Puszczy Zielonka. Legenda ta, będąca jedną z wielu na ten temat, mówi o tym, że oficer niemiecki i polska dziewczyna w obliczu braku akceptacji dla swoich uczuć odebrali sobie życie, by na zawsze pozostać razem. Pantomima przy potęgującej wrażenie muzyce przygotowana została przez: „Gang Marcina” kierowany przez Marcina Matuszewskiego, zespół folklorystyczny „Goślinianie” Marzenny Karbowskiej, grupę teatralną z Hemmingen i zespół flażoletowy z Białężyna pod kierunkiem Wojciecha Wietrzyńskiego. Przy okazji przedsięwzięcia „W RYTMIE SERCA” odnowiona została figurka Matki Bożej Leśnej, która stoi na uroczysku Maruszka. Renowacji dokonali pracownicy ośrodka kultury w Murowanej Goślinie: Bartłomiej Stefański i Tomasz Mizgier. Z kolei Nadleśnictwo Łopuchówko postawiło tam nowe ogrodzenie, Ewa i Włodzimierz Buczyńscy wykonali nowe krzyże, a Krystyna Pers przyozdobiła teren pięknymi posadzonymi kwiatami.

Kulminacją piątkowego wieczoru był obrzęd wiankowy przygotowany przez Marzennę Karbowską w wykonaniu zespołu folklorystycznego ”Goślinianie” oraz Zespół Flażoletowy z Białężyna. Żywa muzyka flażoletów, piękne dziewczyny, urodziwi chłopcy, tańce, skoki nad ogniskiem, śpiewy i wykonane z prawdziwym kunsztem artystycznym przez D. Wencel wianki robiły ogromne wrażenie, szczególnie na goszczących w naszej gminie przyjaciołach z Niemiec. Impreza zgromadziła bardzo dużo publiczności, Wszystko zakończyło się zabawą taneczną pod hasłem „Gdy masz mi coś do powiedzenia, w tańcu mi to mów”.

Pragnę podkreślić ogromne zaangażowanie mieszkańców Mściszewa i serdecznie podziękować im za trud włożony w organizację imprezy.

Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Powiatu Poznańskiego, Gminy Murowana Goślina i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Arleta Włodarczak