home

V Jarmark św. Jakuba za nami …

„Parada pojazdów wszelakich” otworzyła V Jarmark św. Jakuba, czyli największy Jarmark w Wielkopolsce, który w tym roku przebiegał pod hasłem „św. Krzysztof na imieninach św. Jakuba”.

Parada musiała zrobić na widzach nie lada wrażenie: motocykle zabytkowe i najnowsze, stare samochody, zabytkowy wóz strażacki, wszystko w długim korowodzie zmierzającym z Nowego Rynku na Zielonych Wzgórzach na plac Powstańców Wielkopolskich, gdzie miało miejsce oficjalne otwarcie Jarmarku.

Pierwsze imprezy odbywały się już od wczesnych godzin rannych. Na jeziorze Łomno rozegrano drużynowe zawody wędkarskie, a na strzelnicy bracia kurkowi strzelali o „Miecz św. Jakuba”. Usytuowany przy budynku urzędu ambulans PCK pobierał krew na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach (zebrano ok. 23 l tego cennego daru).

Ogromnym powodzeniem, jak co roku, cieszył się Światowy Zjazd Gośliniaków czyli byłych i obecnych mieszkańców naszej gminy urodzonych przed 1939 r. Przyjacielska atmosfera tych spotkań, odnawiane przy tej okazji stare kontakty i miłości, zawsze wzbudzają sentyment wśród uczestników, ale także i wśród nas organizatorów. Przy muzyce kapeli „Eka Wuja Jacha” i tym razem zgromadzeni oddali się czarowi wspomnień.

Jarmark miał szczególny charakter również ze względu na pobyt w Murowanej Goślinie burmistrza Hemmingen Clausa Dietera Schacht-Gaida, mera Yvetot Philippe’a Decultot oraz mera Niemirow Wiktora Kaczura. Po oficjalnym otwarciu Jarmarku przez Burmistrza Tomasza Łęckiego, ks. Ludwika Dudę i przekazaniu kluczy Starszemu Cechu Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców Jerzemu Pędzińskiemu, w obecności wszystkich 3 włodarzy zaprzyjaźnionych gmin, odegrano hymny państwowe Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy.

Po oficjalnym otwarciu odbyło się wręczenie statuetek osobowościom życia kulturalnego. W kategorii: za całokształt działalności kulturalnej statuetkę Burmistrza otrzymała Teresa Zywert – dyrektor Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie; za wybitne osiągnięcia minionego roku natomiast wyróżniona statuetką została Emilia Przybysz-Stemplewska – prezes Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej.

Jarmark uświetniły swoimi występami: Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie, zespół flażoletowy, zespół śpiewaczy „Goślińskie Chabry”, zespół muzyczny parafii pw. św. Jakuba oraz specjalny gość z Ukrainy – zespół taneczny „CY3IP’A”. Ten ostatni swym barwnym pokazem przybliżył nam ukraiński folklor i tradycję.

Niewątpliwą atrakcją, która zgromadziła prawdziwe tłumy, był pokaz w wykonaniu Mariusza Pudzianowskiego. Niestety ze względu na odbywające się następnego dnia zawody, nie mógł wykonać wszystkich popisowych numerów, ale najmłodsi na pewno nie byli zawiedzeni.

Goście naszego jarmarku mogli skorzystać z przejażdżek rikszą, motocyklem, wziąć udział w konkursach, a także podziwiać ogromny monstertruck i pokazy Klubu Motocyklowego „Hough”

Z Francji przez Holandię, Niemcy do Murowanej Gośliny przybiegła sztafeta przyjaźni. Tym samym francusko-holenderscy biegacze pokonali o własnych siłach ok. 2000 km. Na jarmarku odbył się  bieg przyjaźni.

W trakcie Jarmarku podpisana została Deklaracja Burmistrzów Murowanej Gośliny, Heminngen i Mera Yvetot w sprawie debaty dotyczącej integracji europejskiej. Burmistrz Hemmingen Claus Dieter Schacht-Gaida uhonorowany został medalem „Zasłużony dla miasta i gminy Murowana Goślina”.

Wieczorem wystąpił zespół „Forte” i „Caledonia Celtic Band”. Panoramę miasta wzbogacił najprawdziwszy balon dmuchany ciepłym powietrzem.

Tłumy bawiły się przy recitalu Andrzeja Rybińskiego. Wszyscy śpiewali „Nie liczę godzin i lat” potwierdzając, że muzyka łączy pokolenia.

Jednym z elementów programu była pantomima w reżyserii Marcina Matuszewskiego, przygotowana na podstawie scenariusza Mariana Pflanza pt. „Legenda o narodzinach św. Jakuba”. W rolę aktorów wcielili się  m.in. sołtysi. Widowisko w przyszłości ma osiągać co raz szerszy wymiar i skupiać jak najwięcej mieszkańców  w roli aktorów.

Na zakończenie Jarmarku wystąpił zespół „Takt”. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Patrząc na ilość przybyłych tego dnia na plac Powstańców Wielkopolski, należy nieskromnie stwierdzić, że Jarmark cieszy się niesłabnącym powodzeniem i jest atrakcyjną ofertą na spędzenie wakacyjnego czasu, nie tylko dla mieszkańców naszej gminy.

Tegoroczny Jarmark cieszył się ogromną frekwencją. Tym większy to sukces, że nie organizuje go profesjonalna agencja, a Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie z dyrektor Jarmarku p. Arletą Włodarczak na czele, przy współudziale mieszkańców, organizacji i instytucji gminnych. Na taki jego kształt składa się wiele godzin przygotowań i ciężkiej pracy.

W niedzielę odbyła się także msza św. odpustowa, która zakończyła goślińskie świętowanie imienin patrona parafii. Z loterii  na rzecz wypoczynku letniego, zorganizowanej przez parafię uzyskano dochód ok. 3000 zł.

VI Jarmark już za rok. A my zapraszamy na kolejne inicjatywy kulturalne w ramach cyklu „Murowane Lato”: Pożegnanie lata nad Jeziorem Kamińsko – 25 sierpnia, godz. 18.00 i Dożynki Gminne w Trojanowie – 1 września, godz. 15.00.

W imieniu organizatorów Jarmarku dziękujemy:

 1. Klubowi Motocyklowemu „Hough” z Grzegorzem Kormanem na czele za zorganizowanie parady oraz konkurencji.
 2. Cechowi Kupców Rzemieślników i Przedsiębiorców za zorganizowanie wystawy goślińskiego rzemiosła.
 3. Sołectwu Wojnowo za kawiarenkę myśliwską.
 4. SRH „Rolnik” za piękną wystawę chleba.
 5. Poczcie Polskiej za wydanie okolicznościowej kartki wraz z datownikiem.
 6. Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu i Klubowi PCK HDK „Gośliniacy” za zorganizowanie akcji honorowego oddawania krwi.
 7. Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu za zorganizowanie Ogólnopolskiego Strzelania  o „Miecz św. Jakuba”
 8. Za prowadzenie parady ks. Wikariuszowi Przemysławowi Wrzalikowi oraz wszystkim zmotoryzowanym mieszkańcom gminy za udział
 9. Andrzejowi Szymasiowi za zorganizowanie zabytkowych motocykli na paradę.
 10. Piotrowi Błachowiakowi za udział w paradzie zabytkowych aut.
 11. Paulinie Scheffler za zorganizowanie „garbusów” na paradę.
 12. Jarosławowi Przyborowskiemu za udostępnienie jaguara do udziału w paradzie.
 13. Ochotniczej Straży Pożarnej w Uchorowie za udział w paradzie.
 14. Panu Leonowi Pitule i Jakubowi Lewandowskiemu za udostępnienie swoich kolekcji na wystawę miniatur samochodowych.
 15. Panu Krzysztofowi Bukowskiemu za pokazy paralotniarskie.
 16. OSP Murowana Goślina za pomoc organizacyjną.

Roma Dukat