home

Wielki Finał ‚Wiosennego Przebudzenia’


kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć w galerii

W piątek 4 kwietnia br. w  Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie odbył się do X Powiatowy Konkurs Recytatorski Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Wiosenne Przebudzenie”.  Jest to najstarsza impreza cykliczna powiatu poznańskiego. Od rana trwała prezentacja w trzech kategoriach wiekowych. W tegorocznej edycji wzięli udział młodzi recytatorzy z następujących gmin powiatu poznańskiego: Dopiewo, Czerwonak, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo,  Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Tarnowo Podgórne.

Celem konkursu jest prezentacja, doskonalenie oraz konfrontacja umiejętności recytatorskich, a także przybliżenie uczestnikom dorobku poetów polskich, kreowanie wrażliwości artystycznej i rozwijanie uzdolnień twórczych.

Po zmaganiach konkursowych odbyły się warsztaty dla recytatorów i instruktorów oraz przygotowywano koncert galowy.
 

O godz. 16.00 licznie zgromadzona publiczność mogła w zadumie wysłuchać koncertu, w którym wystąpili  laureaci konkursu oraz członkowie komisji konkursowej Marek Andrzejewski i Jan Kondrak z Lubelskiej Federacji Bardów. Znakomita interpretacja wierszy Jana Brzechwy, Wisławy Szymborskiej czy Ludwika Jerzego Kerna w połączeniu z niespotykaną potęgą głosów i przejmującymi tekstami artystów z Lubelskiej Federacji Bardów dała niesamowity efekt. Młodzi recytatorzy występując w koncercie nie wiedzieli jeszcze, jakie zajęli miejsca w konkursie. Dopiero po koncercie Jan Kondrak, przewodniczący komisji konkursowej ogłosił werdykt. I tak :

 • w kategorii klas I-III szkół podstawowych
  1. Łukasz Zarzycki (gmina Tarnowo Podgórne)
  2. Emilia Wachowiak (gmina Suchy Las)
  3. Zuzanna Jakubowicz (gmina Czerwonak)

wyróżnienie otrzymała Julia Grzegorek (gmina Mosina)

 • w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych
  1. Adam Szpindor (gmina Pobiedziska)
  2. Weronika Dzierżyńska (gmina Tarnowo Podgórne)
  3. Sandra Winiecka (gmina Suchy Las)

wyróżnienie otrzymała Marcelina Lewandowska (gmina Puszczykowo)

 • w kategorii klas I-III gimnazjum
  1. Ewelina Szczechowiak (gmina Rokietnica)
  2. Mateusz Jabłoński (gmina Mosina)
  3. Małgorzata Kaczmarek (gmina Dopiewo)

wyróżnienie otrzymała Paulina Krupa (gmina Stęszew)

Na koncercie obecni byli przedstawiciele władz gminy i powiatu: Marcin Buliński -Wiceburmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, Elżbieta Pawlicka z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu, Grażyna Głowacka – Przewodnicząca Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Poznańskiego oraz radni Rady Powiatu Poznańskiego: Jarosław Dobrowolski i Ryszard Pomin. Właśnie przedstawiciele władz gminy i powiatu mieli przyjemność obdarować nagrodzonych laureatów : książkami, kwiatami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Przypomnę, że tradycyjnie w naszym konkursie zwycięzcy w kategoriach wiekowych otrzymują rowery.

Wszystkim gratulujemy! Dziękujemy ośrodkom kultury z powiatu poznańskiego za przygotowanie eliminacji gminnych, dziękujemy młodym recytatorom, ich instruktorom i rodzicom za przygotowanie do konkursu.

Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej Powiatu Poznańskiego i Gminy Murowana Goślina.

Patronat medialny: Radio Merkury

Arleta Włodarczak
dyrektor MGOKiR