home

Obchody uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Barwnie, muzycznie i głośno!

Korowód uformował się pod kościołem pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa i wraz z towarzyszeniem dźwięków Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goslinie pod dyrekcją Mateusza Sibilskiego wyruszył w stronę skrzyżowania na Zielonych Wzgórzach przy Nowym Rynku. Tam zespół folklorystyczny GOŚLINIANIE zatańczyli! Na samym środku skrzyżowania. Zaciekawieni ludzie przystawali i bacznie obserwowali. Głośna muzyka wydobywała się z głośników zainstalowanych w autobusie londyńskim, na którym zresztą usadowiona była orkiestra OSP. Stamtąd też zagrali ponownie gdy korowód ruszył tym razem w stronę Placu Powstańców Wielkopolskich. Zanim jednak tam dotarł zatrzymał sie raz jeszcze przy księgarni "Grześ" na ul. Poznańskiej. Goslinianie ponownie zatańczyli a Orkiestra OSP zeszła z autobusu aby pod pomnik poprowadzić korowód już pieszo.

Pod pomnikiem rzecz niesłychana. Za sprawą nowoczesnej technologii z roku 1791 przeniesiony został manuskrypt Konstytucji 3 maja. Księga ta zgodnie z koncepcją kadry Ośrodka Kultury ma stać się Księgą Pamiątkową obchodów trzeciomajowych. Podczas składania wiązanek pod pomnikiem delegacje ustawiały sie w kolejce aby złożyć w księdze swój podpis.

W korowodzie brały udział także osoby, które odpowiedziały na ogłoszony konkurs na najwierniejsze przebranie za króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 maja". Podczas gdy delegacje składały podpisy w Księdze, Burmistrz MiG Murowana Goślina Tomasz Łęcki ogłosił zwycięzcę konkursu. Za pierwsze miejsce ufundowana została nagroda dla szkoły, z której pochodził przebieraniec w wysokości 500 PLN natomiast za drugie 250 PLN. Może nagrody zmotywują inne szkoły i uczniów do tego aby w przyszłym roku liczniej odpowiedzieli na konkursy trzeciomajowe a takie na pewno się pojawią.

W krótkim pokazie artystycznym pod pomniekiem w skład którego wchodziło także przeniesienie oryginału Konstytucji w czasie, wzięli również udział bracia Oliwer i Eryk Walkowiak, którzy od dawna związani są z teatrzykiem Zielona Goś. Tym razem wystąpili w poważniejszej roli. Eryk recytował wiersz a Oliwer pełnił straż przy manuskrypcie.

 

Marcin Matuszewski