home

Musica sacra Musica Profana – Koncert Finałowy

Już po raz trzynasty  mogliśmy się spotkać w zabytkowym i niezwykle pięknym kościele pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie na koncercie finałowym VI Letniego Festiwalu Muzycznego „Musica sacra,  Musica profana”.

Jak co roku swoim honorowym patronatem nasz festiwal objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Starosta Poznański Jan Grabkowski.

msmp-f_0098.jpg 

W części pierwszej zaprosiliśmy słuchaczy na niezwykły koncert Poznańskiego Chóru Kameralnego Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania Fermata pod dyrekcją Mateusza Sibilskiego, którego tematem przewodnim był chorał gregoriański. Chorał gregoriański jest to jednogłosowy śpiew liturgiczny w kościele rzymskokatolickim. Nazwa pochodzi od imienia papieża Grzegorza Wielkiego, który według tradycji zebrał i usystematyzował melodie chorału. Wszystkie melodie  zebrane przez Grzegorza Wielkiego zyskały nazwę Antiphonarius (Antyfonarz.) Cechą charakterystyczną chorału gregoriańskiego jest przede wszystkim śpiew chóru męskiego na jeden głos, ascetyczne brzmienie, spokojny i  dostojny charakter.

msmp-f_0110.jpg 

Pomysł aby na naszym festiwalu zabrzmiał chorał kiełkował od trzech lat.

msmp-f_0155.jpg 

Bardzo trudno się śpiewa w kościele drewnianym gdzie śpiew zamiast się nieść jest tłumiony. Dlatego też nie lada kunsztem i warsztatem wokalnym muszą się wykazać chórzyści.

Bardzo się cieszę, że p. Mateusz Sibilski przyjął i zaakceptował mój pomysł, aczkolwiek jak sam mówił już dawno nie miał tak trudnego zadania. Koncert ogromnie się podobał, publiczność zgotowała chórzystom i dyrygentowi owacje na stojąco.

msmp-f_0183.jpg 

W części drugiej wystąpi zespół muzyczny SHALOM, który wprowadził nas nie tylko w niezwykły klimat muzycznej kultury żydowskiej, ale tez dowcipu żydowskiego. Zespół wykonuje instrumentalne melodie klezmerskie, lecz większość utworów prezentowanych w czasie koncertów to śpiewane na głosy w języku hebrajskim dawne i nowe pieśni. Zespół do swego repertuaru wprowadza nowe piosenki specjalnie napisane dla grupy przez kompozytorów i autorów tekstu z Poznania.

W części pierwszej – musica sacra, niezwykły śpiew Chóru Kameralnego Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania Fermata wzbudził w słuchaczach chwile zadumy, refleksji i uniesienia a część druga – musica profana uśmiech.

Na zakończenie w imieniu sołtysa Marka Strykowskiego, który niestety tym razem nie mógł być na koncercie – Konrad Strykowski serdecznie zaprosił wszystkich słuchaczy na wspólne ognisko i poczęstunek.

A wszystko to dzięki ludziom wielkiego serca, naszych „aniołów festiwalowych”.  

Nie istniałby nasz festiwal gdyby nie ogromne zaangażowanie mieszkańców Długiej Gośliny, gościnność Księdza Proboszcza Piotra Skoczylasa, szczodrość naszych sponsorów, władz samorządowych, powiatowych i wojewódzkich oraz grupa przyjaciół skupionych wokół festiwalu. To właśnie dzięki nim stworzyliśmy tej rangi imprezę cykliczną. Myślę też, że udało nam się przez te sześć lat, przełamać panujące stereotypy związane z muzyką klasyczną i z  inicjatywami w małych środowiskach. Za każdy gest życzliwości i szczodrości jeszcze raz chciałabym wszystkim  pięknie podziękować.

Serdecznie zapraszam za rok, na VII Letni Festiwal Muzyczny „Musica Sara Musica Profana”w Długiej Goślinie, na spotkanie z muzyką na najwyższym poziomie artystycznym i z góry dziękuję, że zechcieliście Państwo przyjąć nasze zaproszenie.

Projekt zrealizowany z pomocą finansową poniższych podmiotów:

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO, POWIAT POZNAŃSKI, GMINA MUROWANA GOŚLINA.

Zadanie zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsorzy:

  • Stajnie Łopuchowskie – Ewa i Paweł Bugajni
  • TRUST     
  • HYDROTECH Janusz Radel
  • Jarosław Dobrowolski
  • SPEEDER Darek Chmielewski
  • Poczta Polska

Agnieszka Szymańska – Wojtera
Dyrektor Festiwalu