home

Pyrkosz Gośliński’, czyli X zlot zespołów flażoletowych

Po raz dziesiąty zaprosiliśmy Państwa do Długiej Gośliny na jesienne muzykowanie. Pomysłodawcami imprezy byli: animator ruchu flażoletowego w Wielkopolsce Wojciech Wietrzyński i ówczesny dyrektor ośrodka kultury w Murowanej Goślinie Leszek Rewers. Flażolet jest najprostszym instrumentem muzycznym, dostępnym dla każdego. Liczba grających na nim w Wielkopolsce dzieci co roku się zwiększa. Jesienne muzykowanie jest dobrą okazją do integrowania się młodych ludzi i znakomitą forma spędzenia czasu wolnego.

Po raz kolejny na Pyrkoszu gościła Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie uświetniając swoją grą barwny przemarsz przez wieś. W zlocie wzięło udział 300 młodych flażolecistów z Wielkopolski. Święto odbyło się na boisku sportowym przy szkole podstawowej i zgromadziło nie tylko mieszkańców wsi ale i miłośników tego rodzaju muzyki z gminy i spoza niej. Na dziesiątym, jubileuszowym spotkaniu po raz pierwszy zabrzmiała muzyka ludowa z repertuaru niedawno odkrytego goślińskiego twórcy Stanisława Czarneckiego (1896 – 1972. Został wydany specjalny śpiewnik i każdy nasz gość mógł brać czynny udział w muzykowaniu i śpiewaniu. Całość imprezy prowadził animator ruchu flażoletowego  w Wielkopolsce Wojciech Wietrzyński, a tańcem ludowym uświetnił zespół folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej. Wszystko odbyło się w pięknej jesiennej scenerii, zaaranżowanej przez nauczycieli szkoły podstawowej. Każdy mógł rozwiązać „pyrkoszową” krzyżówkę i wygrać wiejskie przysmaki. Na koniec odbyły się konkursy „Sportowa Pyra”, w których zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Długiej Goślinie

Muzykowaniu towarzyszył poczęstunek wiejskimi smakołykami: szarymi kluskami i plyndzami ziemniaczanymi, które przygotowały panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich.

Projekt zrealizowany ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina, Powiatu Poznańskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie ”

 

Arleta Włodarczak