home

W krainie baśni i bajek’ – Teatralia 2009

27 marca w auli Gimnazjum nr 1 już po raz piąty, byliśmy świadkami szkolnych teatraliów, które odbywają się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Uczestników powitały organizujące imprezę pani dyrektor MGOKiR Arleta Włodarczak i pani dyrektor SP nr 1 Wanda  Krajna-Solman. Do młodych aktorów przemówił goszczący na imprezie wiceburmistrz Marcin Buliński

Swoje działania artystyczne zaprezentowały nasze szkoły podstawowe oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Rokietnicy z ul. Szkolnej. Czy są to grupy amatorskie? Z pewnością nie odnieśliśmy takiego wrażenia. Fantastyczne scenariusze, piękne kostiumy i układy choreograficzne, pieczołowicie przygotowana oprawa muzyczna, inteligentny dowcip – to wszystko mogliśmy podziwiać w piątkowe przedpołudnie. Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości, że teatr zawitał do Murowanej Gośliny? Jeśli tak, za chwilę je rozwieję.

Radosny świerszczyk, zły smok, księżniczka wybawiona przez dzielnego szewczyka w bajce „O królu Gwoździku i szewczyku Dratewce”. Wilk śpiewający bluesa, przerażające czarownice niech sobie będą, ale do zapamiętania nie tylko dla Jasia i Małgosi zostaną słowa piosenki: „Rodziców słuchaj rad, z drogi nie zbaczaj, choć życie kusi cię, trzymaj się zasad”!!!.

Były także „Czerwone kapturki” w międzynarodowym wydaniu. „Guten Tag Herr Wolf” – zwracał się do biednego wilka, (który miał problem z pożarciem wszystkich dziewczynek) Czerwony Kapturek z Niemiec. Wszystko się jednak ułożyło, gdy do bajki zawitał prawdziwy Kapturek, wilk mógł być znowu sobą (bez konieczności zażywania rapacholinu), także gajowy poczuł się potrzebny.

Na przezabawną „Wędrówkę po Bajlandii” zaprosili nas Czerwony Kapturek, Śnieżka i Kopciuszek. Z tej opowieści morał płynie taki: warto mieć marzenia, ale trzeba czasami dopomóc szczęściu „Totolotek – żeby wygrać, trzeba grać”.

Z kolejnego przedstawienia dowiedzieliśmy się, że „uhuhu krasnale płaczą”, a mycie zębów nie należy do ich ulubionych zajęć. Jednak z chwilą pojawienia się Śnieżki, nawyki higieniczne skrzatów się zmieniły. Wystrzałowa Śnieżka pokonała swoje rywalki w drodze do serca Księcia, który dokonał wyboru, korzystając z koła ratunkowego w postaci telefonu do przyjaciela.

Rebelia, która miała na celu unowocześnienie bajek czytanych nam przez rodziców, omal nie zburzyła świata baśni, jednak dzieci i bohaterowie z bajek sprzeciwili się wizji, jakoby wilk miał przypominać Elvisa, Kubuś Puchatek chudzielca, a Kopciuszek bizneswoman. Wspólnie postulowano, żeby „bajka była bajką”.

Na koniec pozostał do rozwiązania „Dylemat Czerwonego Kapturka”, który zakochał się na czacie i szukał wszędzie swego księcia z bajki. Po wielu przekomicznych sytuacjach okazało się, że tajemniczym wielbicielem Kapturka był wilk.

Z krótkiego opisu przedstawień wynika, że grupy teatralne zadbały o to, by widzowie dobrze się bawiąc, nieco się nauczyli i poznali arkana sztuki teatralnej.    

Młodym aktorom zostały wręczone statuetki oraz rożki pełne łakoci. Gratulacje należą się także opiekunkom i reżyserkom sztuk: pani Małgorzacie Warzecha reprezentującej Szkołę Podstawową im. Leona Masiakowskiego w Białężynie, z bajką pt. „O królu Gwoździku i szewczyku Dratewce”. Szkołę Podstawową nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie reprezentowały pani Jadwiga Dejk z bajką pt: „Jaś i Małgosia” i pani Grażyna Sommerfeld z „Królewną  Śnieżką”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza zaprezentowali dwie bajki, „Czerwone kapturki” w reżyserii pani Grażyny Mroczek oraz „Rebelię w krainie baśni” pani Hanny Frelich. Pani Aldona Dałek z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie przygotowała „Wędrówkę po Bajlandii”, Zespół Szkół w Rokietnicy im. Zamoyskich obejrzeliśmy w spektaklu: „Dylemat Czerwonego Kapturka” wyreżyserowanym przez panie Grażynę Sommerfeld i Agnieszkę Stawowską.

Serdecznie zapraszamy za rok!!!

 

Marta Trębacz
stażystka MGOKiR