home

Finał Powiat. Konkursu Recytatorskiego Uczniów Szkół Podst. i Gimnazjów ‚Wiosenne Przebudzenie’

Konkurs Recytatorski „Wiosenne Przebudzenie” to najstarsza  impreza cykliczna Powiatu Poznańskiego. W tym roku odbyła się po raz jedenasty. Zgłoszenia nadesłały gminy: Czerwonak, Rokietnica, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, Stęszew, Mosina, Pobiedziska, Suchy Las, Murowana Goślina. Imprezę zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej Powiatu Poznańskiego i Gminy Murowana Goślina, a patronat medialny objęło Radio Merkury.

Obowiązki jury pełnili: Marcin Matuszewski – autor muzyki do wierszy polskich poetów, Joanna Pilarska laureatka ogólnopolskich konkursów poezji śpiewanej i międzynarodowych festiwali bluesowych oraz pan Piotr Dehr – kierownik Studia Poezji Śpiewanej i Piosenki Literackiej  CK Zamek w Poznaniu.

Z zimowego snu, pomogła wybudzić się uczestnikom pełna przejęcia atmosfera oraz wiosenna scenografia. Jak co roku, największym zainteresowaniem cieszyły się wiersze czołowych polskich poetów tj. Tuwima, Brzechwy, Mickiewicza, Herberta. Warto by jednak uwspółcześnić i urozmaicić repertuar. Nie tylko uatrakcyjni to imprezę, ale również będzie miało walor poznawczy. 
Po obradach jury wyłoniło laureatów, którzy następnie przygotowywali się do gali finałowej. Organizatorzy zorganizowali warsztaty dla uczestników. Dzieci poznawały tajniki pięknego mówienia i zachowania scenicznego. Opiekunowie zdobywali wiedzę na temat współpracy z młodymi recytatorami.      

Koncert galowy zaszczycili swoją obecnością radni powiatowi i gminni: pani Krystyna Kulupa, pani Adrianna Borowicz, pan Mariusz Palka, pan Ryszard Pomin oraz wiceburmistrz Marcin Buliński. Występ laureatów uświetniła swym śpiewem i recytacją pani Joanna Pilarska. Właśnie przedstawiciele władz gminy i powiatu mieli przyjemność obdarować nagrodzonych laureatów : książkami, kwiatami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Przypomnę, że tradycyjnie w naszym konkursie zwycięzcy w kategoriach wiekowych otrzymują rowery. A oto laureaci naszego konkursu:

grupa najmłodsza:
1. Krzysztof Winiarski z gm. Tarnowo Podgórne
2. Emilia Wachowiak z  gm. Suchy Las
3. Agata Kądzielawa z gm. Murowana Goślina
wyróżnienie  Marianna Tanaś z gm. Pobiedziska

grupa młodsza
1. Jan Marcel Buczyński z gm. Suchy Las
2. Albert Tyborowski z gm. Czerwonak
3. Gabriela Nowacka z gm. Mosina
wyróżnienie  Nicole Hoff  z gm. Pobiedziska

grupa starsza
1. Marcelina Czajka z gm. Tarnowo Podgórne
2. Monika  Przespolewska z gm. Pobiedziska
3. Marta Budzińska z gm. Mosina
wyróżnienie  Tomasz Bartol  z gm. Suchy Las

Wszystkim gratulujemy! Dziękujemy ośrodkom kultury z powiatu poznańskiego za przygotowanie eliminacji gminnych, dziękujemy młodym recytatorom, ich instruktorom i rodzicom za przygotowanie do konkursu. Warto „obudzić się wiosną”.
  
Marta Trębacz
stażystka MGOKiR