home

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL CHÓRALNY im. KSIĘDZA EDMUNDA SZYMAŃSKIEGO w Murowanej Goślinie

3 maja minęła 6. rocznica śmierci ks. kan. Edmunda Szymańskiego, proboszcza parafii pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie a zarazem wielkiego miłośnika i propagatora muzyki chóralnej. Festiwal jest formą podziękowania za długoletnią opiekę, jaką ks. Edmund sprawował nad goślińskimi chórami. II Międzynarodowy Festiwal Chóralny rozpoczął się 16 maja i potrwa do 19 czerwca.

Mowę powitalną wygłosiła dyrektor festiwalu pani Elżbieta Wtorkowska, natomiast oficjalnie otworzył imprezę burmistrz pan Tomasz Łęcki. Nie zabrakło również refleksji dotyczącej odejścia naszego proboszcza  ks. Kanonika Romana Kosteckiego, który był przyjacielem festiwalu i zawsze okazywał pomoc organizatorom. Ze szczególnym uznaniem i zachwytem przyjęto koncert inaugurujący festiwal mianowicie, Mszę Koronacyjną W.A Mozarta w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Modlitwa-nad-grobem-ks-Edmunda-Szymanskiego.JPG 

Koncert-w-kosciele-17-maja-2009.JPG 

Niedzielną liturgię Mszy Świętej sprawowanej w intencji ks. Kanonika Edmunda Szymańskiego oraz ks. Kanonika Romana Kosteckiego uświetniły chóry. Po mszy odbył się koncert , wystąpili: Chór Męski „Akord” ze Swarzędza – dyrygent Jadwiga Maćkowiak, Chór Mieszany „Vocantes” z Murowanej Gośliny – dyrygent Leszek Bajon, Chór Dziewczęcy, Kameralny i Żeński „Canzona” z Murowanej Gośliny – dyrygent Adrianna Wtorkowska i Elżbieta Wtorkowska, Chór „Taller Coral Phonos 21.8” z Valladolid dyrygent Sergio Casorran.

Koncert-inauguracyjny-16-maja-2009.JPG
 

18 maja w auli Gimnazjum nr 1 miał miejsce koncert hiszpańskiego chóru „Taller Coral Phonos 21.8” z Valladolid. W repertuarze chóru znalazły się tradycyjne utwory z różnych części kraju, ale również jako niespodzianka, a zarazem podziękowanie za miłe przyjęcie przez goślińskie rodziny, na zakończenie koncertu – utwór wykonany w języku polskim. Tego samego dnia rano odbyło się spotkanie chóru z Burmistrzem Tomaszem Łęckim. Goście pytali o historię naszego kraju oraz gminy. Bardzo chwalili polską gościnność (są pierwszy raz na wyjeździe poza granicami Hiszpanii i jak stwierdzili wizyta w Murowanej Goślinie wysoko podniosła poprzeczkę). Następnego dnia Hiszpanie powtórzyli koncert dla młodzieży szkolnej i prawie dwie godziny rozmawiali z nasza młodzieżą.

Hiszpania-koncert-19-maja-2009.jpg 

Międzynarodowy charakter festiwalu daje szansę poznania muzyki z różnych stron świata i gwarantuje słuchaczom bogactwo wrażeń. Koncerty potrwają do 19 czerwca. Festiwal zakończy występ Chóru Dziecięcego „Gloria” z Żytomierza na Ukrainie.