home

Pobiegli w Murowanej Goślinie

Po raz dwudziesty ósmy gościliśmy w Murowanej Goślinie biegaczy weteranów.  Po raz kolejny Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu powierzył naszemu miastu organizację Mistrzostw Polski. Honorowy patronat nad biegiem objął Burmistrz  Miasta i Gminy Tomasz Łęcki, on też dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw i towarzyszył zawodnikom na trasie na rowerze pełniąc rolę pilota. Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzów Polski w 18 kategoriach wiekowych (mężczyźni w 10, kobiety w 8). W pierwszą niedzielę czerwca na starcie XIII Mistrzostw Polski Weteranów w Półmaratonie stanęło 196 zawodników z całej Polski.

maraton1.jpg
fot. Dominik Kowal

Wśród biegaczy pojawił się po raz pierwszy Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, który pokonał trasę w czasie 1:58:07. Na zakończenie imprezy wspólnie z Burmistrzem Tomaszem Łęckim i Radnym Powiatowym Ryszardem Pominem dekorowali zwycięzców biegu. Fundator pucharów Radny Powiatowy Jarosław Dobrowolski wręczał je najlepszym zawodnikom. Komentatorem biegu był od lat związany z naszym biegiem Rafał Wilczyński z małżonką. Wśród biegaczy nie zabrakło gospodarzy – Gośliniaków: Maciej Matecki, Ryszard Dzikowski, Roman Pietrzak, Andrzej Ludzkowski, Mirosława Bromberek, Andrzej Sudecki, Roman Janowiak, Jarosław Chruścicki, Marek Żabicki, Rafał Myler, Roman Bromberek oraz po raz pierwszy Hanna Kramer, która pokonała trasę w czasie 2:34:34, gratulujemy! Zwycięzcą biegu został Sławomir Kąpiński reprezentujący TKKF Płock, który osiągnął czas 1:10:50 (rekord trasy). Z grona pań najlepsza okazał się Danuta Pietruszyńska z Międzychodu z wynikiem lepszym niż rok temu 1:24:07. Najstarszymi zawodnikami biegu byli Janina Rosińska (ur. 1936) z Łodzi i Jan Morawiec (ur. 1933) z Łodzi, którzy otrzymali statuetki  Burmistrza Miasta i Gminy. Gościliśmy również pana Henryka Brauna inicjatora biegu w Murowanej Goślinie, a zarazem nestora polskiego biegania, który ufundował nagrody w biegach młodzieży szkolnej. Z Yvetot przyjechało do nas troje sportowców – amatorów: małżeństwo Andree i Jean-Marie Foutrel oraz ten, od którego wszystko się zaczęło, były prezes klubu Athlétique Cauchois Daniel Hebert. To właśnie on w 2005 roku wyszedł z inicjatywą zorganizowania w 2007 r. VII Sztafety Przyjaźni z Francji (z Yvetot) do Polski (do Murowanej Gośliny). Jej trasa wynosiła 2000 km, a uczestnicy pochodzili z miast partnerskich i współpracujących z: Francji, Holandii, Niemiec i Polski, kolejno przyłączając się do biegu.


fot. Dominik Kowal

Biegacze francuscy (podobnie, jak inni zawodnicy) są zadowoleni z osiągniętych w Murowanej Goślinie wyników. Sprzyjała temu niezbyt ciepła, bezwietrzna i lekko przekropna pogoda. Oficjalnie nie byli oni klasyfikowani, jako, że gośliński półmaraton to mistrzostwa Polski, nie zgłoszone do kalendarza biegów międzynarodowych. Małżeństwo zostało wyróżnione pucharami dla najlepszych zawodników zagranicznych (poza nimi w biegu uczestniczył jeszcze jeden zawodnik z Libii).

 Na mecie zawodnicy otrzymali koszulkę, medal i pamiątkowy znaczek. Po ponad dwudziestu latach zawitała do nas Zofia Turosz z Leżajska, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii K-70 z czasem 2:02:44. Przemarsz zawodników  na miejsce startu uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego. Pogoda sprzyjała zawodnikom, wielu z nich pobiło swoje rekordy życiowe na trasie półmaratonu.

MGOKiR w Murowanej Goślinie i Społeczny Komitet Organizacyjny serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną.

Arleta Włodarczak

SPONSORZY:

 • Gmina Murowana Goślina
 • PZU S.A.
 • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy
 • OPEL SZPOT
 • Agencja Grupy PZU Karol Schulz
 • Jarosław Dobrowolski
 • Zofia i Henryk Braun
 • Elżbieta i Bogdan Andrzejewscy

POMOC ORGANIZACYJNA

 • Komisariat Policji w Murowanej Goślinie
 • Komenda Miejska Policji w Poznaniu
 • Straż Miejska w Murowanej Goślinie
 • II Drużyna Harcerzy Starszych i Wędrowników
 • XXII Goślińska Drużyna Harcerzy Starszych „Desant”
 • Cech Rzemieślników Kupców i Przedsiębiorców
 • Młodzież z Długiej Gośliny i Głęboczka