home

Jarmarczna Murowana Goślina po raz siódmy

25 lipca już – po raz siódmy – w Murowanej Goślinie odbył się Jarmark św. Jakuba, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Wojenko, wojenko…”. Jak zawsze wiele się działo.

V Światowy Zjazd Gośliniaków

Już w godzinach rannych goślinianie urodzeni przed 1939 rokiem uczestniczyli w V Światowym Zjeździe Gośliniaków. Ponad 100 osób przybyło do remizy OSP, by podzielić się swoimi wspomnieniami, pośpiewać wspólnie i przy poczęstunku porozmawiać o tym, co się u nich obecnie w życiu dzieje. Jak zawsze seniorom dopisały humory, co miało swoje odzwierciedlenie w tańcach, do których przygrywała Goślińska Kapela „Eka Wuja Jacha”.

Otwarcie Jarmarku

Oficjalne rozpoczęcie Jarmarku miało miejsce o godz. 14:00, kiedy to zabytkowe pojazdy z czasów II wojny światowej przejechały ulicą Poznańską w stronę rynku, czyli centrum wydarzeń. Otwarcia imprezy i przekazania kluczy na ręce Starszego Cechu Jerzego Pędzińskiego dokonał Burmistrz Tomasz Łęcki.

Statuetki Burmistrza dla osobowości kultury

Jak co roku wręczone zostały statuetki osobowościom kulturalnym gminy, w dwóch kategoriach: za całokształt działalności kulturalnej oraz za dokonania kulturalne minionego roku. Kapituła powołana przez Burmistrza Murowanej Gośliny postanowiła w tym roku przyznać statuetki dwóm zasłużonym gośliniankom: za całokształt – Beacie Springer, za osiągnięcia minionego roku – Jadwidze Maćkowiak.

Pani Beata Springer jest postacią nietuzinkową w naszym środowisku. To nie tylko artysta, ale i wychowawca młodych odbiorców i twórców sztuki. Jest osobą niezwykle twórczą i zaangażowaną. Jej pasja udziela się uczniom, a efekty pracy budzą uznanie nie tylko najbliższego środowiska, ale przebywających w szkole przedstawicieli władz, środowisk nauczycielskich, rodziców i wielu zapraszanych gości.

Pani Jadwiga Maćkowiak od dwunastu lat prowadzi w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie edukację muzyczną na wysokim poziomie. Dzięki jej pracy działają na wszystkich poziomach klasy o poszerzonym programie muzycznym. Organizuje warsztaty artystyczne i tzw. „zielone szkoły”. Rozbudza w dzieciach miłość do muzyki i przybliża im świat muzyki wyjeżdżając z nimi co miesiąc (w soboty) na koncerty do Poznania (aula UAM), organizowane przez Ruch Muzyczny Pro Sinfoniki. Jej podopieczni od siedmiu lat są laureatami turniejów Muzycznych Pro Sinfoniki – I miejsce lub I miejsce z wyróżnieniem, zdobywają wyróżnienia w licznych przeglądach.

Atrakcje i koncerty

Dla zgromadzonych zagrała Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych w Bytomiu, następnie zespoły: „Gang Marcela”, „Commers Band”, „Farba” – jako gwiazda wieczoru. Szczególnym wydarzeniem było widowisko plenerowe „Dzieje Murowanej Gośliny”. Na zakończenie jarmarku odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Blue voice”.

By nadać Jarmarkowi wojennego klimatu na rynku „stacjonowało” obozowisko żołnierzy, w ratuszu można było obejrzeć wystawę tematyczną. Jak zawsze odbyła się loteria parafialna, Ogólnopolskie Strzelanie Bractw Kurkowych o „Miecz św. Jakuba” ale nie tylko (miecz „wystrzelał” Jarosław Dobrowolski, tarczę Fundacji im. Jana Pawła II – Mateusz Olejniczak, a tarczę św. Jakuba Tomasz Wawrzyniak), Drużynowe Zawody Wędkarskie na jez. Łomno czy zbiórka krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach, zorganizowana przez Klub HDK PCK „Gośliniacy” (zebrano 32 litry i 850 ml. krwi). Na pamiątkę Jarmarku można było nabyć okolicznościową kartkę z datownikiem czy spróbować domowych wypieków w kawiarence przygotowanej przez sołectwo Mściszewo. Oczywiście na jarmarku nie mogło zabraknąć kramów z rękodziełem.

Organizatorzy szacują, że tegoroczny Jarmark odwiedziło ok. 6-7 tysięcy osób.

Sponsorzy Jarmarku:

Gmina Murowana Goślina, SKOK JAWORZNO, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina, Bank Zachodni WBK oddział Murowana Goślina, Ferma Norek NORTEX sp.z.o.o. Szymankowo, POCZTA POLSKA, AQUANET S.A., Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie, BIO-WIN Wielkopolskie Zakłady Farmaceutyczne, Zakład Poligraficzny Tomasza Kędziory.

Patronat Medialny:
Radio Merkury, Głos Wielkopolski, Wielkopolska Telewizja Kablowa Poznań.

Roma Dukat
inspektor ds. komunikacji społecznej
tel. 061 811 88 48
e-mail:
r.dukat@murowana-goslina.pl