home

Murowana Goślina na trasie Polskiego Camino de Santiago

26 lipca 2009 r. po mszy św. odpustowej w Kościele Parafialnym pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego Meccorre String Quartet.  Koncert odbył się w ramach  pierwszej edycji Festiwalu Polskie Camino de Santiago.

Idea festiwalu jest bardzo prosta – organizatorzy proponują muzyczną podróż wzdłuż polskiego odcinka średniowiecznego traktu pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba. Camino zaczyna się od drzwi Twojego domu – tak mówi jedna z zasad pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Polacy mają taką możliwość od 2005 roku. Powstała „Dolnośląska Droga św. Jakuba”, a w 2006 roku „Wielkopolska Droga św. Jakuba”.  Organizatorzy tegorocznego festiwalu, czyli Music ART Creation i Stowarzyszenie Twórcze Nowa Nowa znaleźli na Jakubowym Szlaku licznych przyjaciół i entuzjastów, dzięki którym koncerty odbyły się w następujących miejscowościach: Gniezno, Poznań, Owińska, Rydzyna, Leszno, Wschowa, Głogów, Jakubów no oczywiście Murowana Goślina.
Koncertujący u nas kwartet Meccorre String Quartet został założony w 2007 roku (ex Polish Quartet) i jest jednym z najbardziej interesujących zespołów młodego pokolenia. Kwartet stworzyło czworo utalentowanych i utytułowanych już muzyków-solistów, których wspólną pasją stało się interpretowanie dzieł kameralnych. W Murowanej Goślinie usłyszeliśmy Kwartet smyczkowy a-moll op. 13  Felixa Mendelssohna i Kwartet smyczkowy F – dur Marice Ravela.

Arleta Włodarczak