home

Canzona w Szkocji

Pierwsze kontakty ze szkockim Biggar zaczęły się 5 lat temu, wówczas to w Hemmingen Grażyna Szymała -Wołyńska  z Komitetu  Partnerskiego Ziemi Goślińskiej spotkała Dawida Taylora i zaprosiła go do Murowanej Gośliny. Później gościła również w Szkocji. W 2008 r. na zaproszenie komitetu podczas Jarmarku św. Jakuba gościli u nas: Dawid Taylor i dyrektor festiwalu w Biggar Mike Chad. W wyniku nawiązanych kontaktów w październiku 2008 na festiwalu w Biggar gościły: Arleta Włodarczak  (dyrektor  ośrodka kultury) i Adrianna Wtorkowska dyrygent chórów Canzona.  Celem tej wizyty było  rozpoczęcie współpracy kulturalnej pomiędzy naszymi miastami. Rok 2009 obfitował w wizyty: w maju na II Festiwalu Chóralnym im. ks. E. Szymańskiego gościł Mike Chad, w lipcu na Jarmarku św. Jakuba gościliśmy Lorein i Hamischa Stewardów, we wrześniu w III Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim wzięła udział Susheila Jamieson, w październiku Chór „Canzona” zaprezentował się na Biggar Little Festiwal.

W dniach od 19 do 23 października chórzystki z Murowanej Gośliny wystąpiły podczas Biggar Little Festival w Szkocji. W składzie 22-osobowego zespołu znalazły się zarówno Absolwentki jak i Kameralistki. Przygotowany przez organizatorów program był bardzo bogaty i atrakcyjny.

img_5669.jpg 

 img_5678.jpg

Tuż po przylocie do Edynburga i zakwaterowaniu, „Canzona” zaprezentowała się podczas spotkania z gośćmi z RPA w Rotary Club. Poza chórem wystąpił znakomity, lokalny zespół wokalno-instrumentalny „Koda”, przy którego akompaniamencie dziewczyny poznawały tajniki tańca szkockiego prowadzone wprawną  ręką przez panów w kiltach.

img_5694.jpg 

img_5713.jpg 

Głównym akcentem udziału „Canzony” w Festiwalu był koncert w pięknym wnętrzu starego kościoła. Zespół zaprezentował dwuczęściowy program wyłącznie polskiej muzyki sakralnej i ludowej. Licznie zgromadzona publiczność bardzo gorąco oklaskiwała polski chór. Po przerwie połączone chóry Biggar Singers i Canzona wykonały obszerne fragmenty oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla.

img_5768.jpg 

img_5793.jpg 

Następnego dnia dyrygentka chóru Elżbieta Wtorkowska poprowadziła warsztaty chóralne dla ponad 150 uczniów lokalnych szkół, zakończone koncertem Canzony, a również wspólnym wykonaniem kilku utworów. Zespół zaśpiewał też w Domu Seniora w Biggar.

img_5812.jpg 

img_5820.jpg 

Miłym akcentem kolejnego dnia był  krótki występ goślinianek podczas zwiedzania nowoczesnego gmachu Parlamentu Szkockiego w Edynburgu, który wzbudził ogólne zainteresowanie pracowników instytucji. Poza koncertami chórzystki zwiedziły New Lanarc – miejscowość będącą swoistym skansenem XIX fabryki włókienniczej Roberta Owena, centrum Edynburga oraz baśniowy świat teatru lalek, gdzie same dziewczyny wystąpiły na scenie w autorskim Muppet Show.

img_5869.jpg 

img_5933.jpg 

img_5948.jpg 

Udział Chóru „Canzona” z Murowanej Gośliny w IX Biggar Little Festival zapoczątkował współpracę kulturalną naszych miast. Mamy nadzieję na udział Młodzieżowego Zespołu „Koda” z Biggar w przyszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Ks. Edmunda Szymańskiego, tak aby i goślińscy melomani mogli posłuchać pięknej muzyki szkockiej.

img_5958.jpg 

img_5977.jpg 

Elżbieta Wtorkowska