home

Cztery pory roku z Wolną Grupą Bukowina

Dla każdego była to inna podróż. Niektórzy przebyli ją powtórnie z sentymentu, inni wyruszyli w nią wiele lat temu i nadal są w drodze. Poezja jest ponadczasowa. Jej odbiorcą może być ten, kto ma w sobie wystarczającą wrażliwość. Dlaczego cztery pory roku? Bo góry o każdej porze roku są piękne i piosenki WGB zdają się uchwycić to zimowe, wiosenne, latowe i jesienne piękno.

40 lat pracy, śpiewanie poezji to imponujące dokonania. Zdarza się, że nawet członkowie zespołu mylą tytuły piosenek. Na usprawiedliwienie dwóch panów z zespołu zsumowało swój wiek i zdeklarowało, że wynosi on 120 lat. Publiczność okazała wyrozumiałość. Reagowała też, jak przy refleksyjnych utworach przystało. Jednakże po koncercie grupa  długo była oklaskiwana i proszona o bisy.    

 

WGB powstała na początku lat 70. XX wieku. Zadebiutowała na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie na przełomie lipca i sierpnia 1971. Wiele nagród zdobyli na występach: Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1974 i 1975 roku, udział w FAM-ie oraz innych festiwalach, konkursach czy imprezach studenckich i turystycznych. W grupie występowali: Wojciech Belon, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński, Wacław Juszczyszyn, Jan Hnatowicz i Tadeusz Gos. W 1985 r. Wolna Grupa Bukowina zawiesiła swoją działalność, by wznowić ją na początku lat ’90.

W październiku zeszłego roku gościliśmy w Murowanej Goślinie Stare Dobre Małżenistwo, zespół wywodzący się z tego samego nurtu muzycznego. Pomimo wcześniejszych deklaracji publiczności, że teraz przyszedł czas na WGB! MGOKiR spodziewał się większego zainteresowania. Wśród miłośników poezji śpiewanej zjawiło się wiele osób spoza naszej gminy, a to cieszy.

Koncert miał miejsce 20 lutego br. w auli Gimnazjum nr 1.

Marta Trębacz