home

Canzona na Ukrainie

Po raz pierwszy w swojej blisko trzydziestoletniej działalności Chór „Canzona” koncertował na Ukrainie. Tym razem grupa składająca  się  z 18 Kameralistek i Absolwentek w dniach 7 -15 września wyjechała pociągiem  do Kijowa, Żytomierza i Odessy. Wieczorem 8 września na dworcu Kiev Pass gości z Polski oczekiwała z biało-czerwona flagą pani Olga Karaczorowa ( emerytowany profesor Uniwersytetu Kijowskiego, tegoroczna Absolwentka Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych w Koszalinie). Spod dworca zamówiony bus zabrał dziewczyny do Żytomierza (135 km), gdzie goślinianek oczekiwały  Rodziny Chóru Dziecięcego „Gloria”, który koncertował w Murowanej Goślinie w 2009 roku oraz Pan Jan Krasowski (dyrygent Chóru im. Juliusza Zarębskiego). Następnego dnia zespół zwiedził Żytomierz i odwiedził  bardzo ciekawe muzeum kosmonautyki (Żytomierz jest miastem rodzinnym Sergieja Korolewa – konstruktora  pierwszych rakiet i statków kosmicznych). 

Na koniec Chór wystąpił z godzinnym koncertem w Instytucie Artystycznym Uniwersytetu Pedagogicznego. W piątek 10 września goślinianki zwiedziły z kolei  Kijów. Wspaniałym i niezmordowanym przewodnikiem po mieście była Pani Olga Karaczorowa. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i zaplanowanej wycieczce statkiem po Dnieprze. Po wyczerpującym dniu zespół czekała kolejna nocna podróż pociągiem, tym razem z Kijowa do Odessy. Głównym celem wyjazdu chóru na Ukrainę był udział w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym  „Jużnaja Palmira” im. Aleksandra Zajcewa. Na dworcu w Odessie  zespół przywitała osobiście  Dyrektor Festiwalu, Pani Marina Zajcewa, która towarzyszyła gośliniankom w transferze do hotelu-sanatorium, położonego nad Morzem Czarnym. „Canzona” była jednym z 18 chórów biorących udział w tegorocznej, XVII edycji konkursu i  jedynym chórem z Polski. Pozostałe zespoły reprezentowały Rosję i Ukrainę. Polskie dziewczęta zostały poproszone do występu  podczas  koncertu inauguracyjnego jaki odbył się w okazałym Pałacu Marynarzy. Kolejne dni – niedziela i poniedziałek 12 i 13 września były dniami przesłuchań konkursowych. Występ konkursowy Chóru „Canzona”, jaki odbył się w kościele ewangelickim w Odessie został bardzo życzliwie przyjęty przez publiczność i Jury na czele z prof. Lesią Dyczko z Kijowa. Przy zapowiedzi –  „Chór Żeński Canzona, Murowana Goślina, Polska” – słuchacze nagrodzili zespół gromkimi brawami. Zgodnie z regulaminem, chór wykonał dwa utwory klasyczne (C.Festa- Madonna, A. Costantini – Confitemini Domino)oraz trzy utwory współczesne, tym razem polskich kompozytorów ( P. Jańczak-De profundis, J. Świder – Jubilate Deo i  A. Koszewski -z cyklu Gry-Baj, Wilk). Trzy polskie kompozycje spotkały się z aplauzem publiczności – szczególnie niesamowite „ De profundis” P. Jańczaka. Z kolei Pani prof. L. Dyczko zachwycała się kunsztem wykonania utworu „Gry” A. Koszewskiego. Po prezentacji bardzo wiele osób podchodziło do chórzystek z gratulacjami. Ogromną satysfakcją dla Chóru był werdykt Jury. Poziom śpiewactwa na Wschodzie jest postrzegany jako bardzo wysoki i słuchając prezentacji konkurentów można tylko to potwierdzić. W tym „towarzystwie” Canzona otrzymała II miejsce w kat.chórów żeńskich i zaproszenie do udziału w kilku festiwalach na Ukrainie. Pani Przewodnicząca Jury podkreślała wielką kulturę dźwięku i wysoki poziom trudności przedstawionego repertuaru. Po wręczeniu dyplomu i upominków uskrzydlone Dziewczyny wybrały się świętować do centrum Odessy na Grecki Majdan. Ostatniego dnia pobytu odbyła się jeszcze wycieczka z przewodnikiem, gdzie podziwiać można było port, słynne  schody Potiomkina i na koniec wspaniały gmach opery. Potem jeszcze kilka godzin plażowania nad Morzem Czarnym i autobus odwiózł zespół na dworzec kolejowy, skąd bezpośrednim wagonem po  34 godzinach podróży goślinianki wróciły do domu.

Zespół składa serdeczne podziękowania dla Pani Joli Popiołkiewicz, która prowadziła rosyjskojęzyczną korespondencję z organizatorami konkursu oraz towarzyszyła zespołowi w podróży jako tłumacz.

Koszty wyjazdu w 65% pokryły jego uczestniczki. 35% stanowiły środki uzyskane z Powiatu Poznańskiego i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Elżbieta Wtorkowska