home

Mistrzostwa Europy A 2011, Sand am Main, Niemcy

Jest to najważniejsza impreza w Europie dla modelarzy, którzy ścigają się w klasie IC-8 Buggy. Około 200 zawodników ze wszystkich krajów Europy. Nasz kraj reprezentowały następujące osoby z klubu modelarskiego „Pirat” działającego przy MGOKiR Murowana Goślina:

– Michał Tronowski
– Michał Karpiński
– Jakub Kaczmarek

Oraz osoby spoza klubu MG
– Maciek Brzozowski
– Tomek Gadnicki
– Krzysztof Rewucki
– Patryk Skrzypiec

Mistrzostwa Europy to duża impreza, która podzielona jest na 5 dni startów.

– Pierwsze 2 dni to jazdy tzw. treningi kontrolowane, podczas których zawodnicy starają się ustawić modele najlepiej do panujących warunków. Zawodnicy są podzieleni losowo do grup na treningach, pozycje w poszczególnych grupach nie mają większego wpływu na wynik na tle całej stawki (liczy się ilość kółek, a w późniejszej kolejności czas dojazdowy).

– 3 i 4 dzień zawodów to kwalifikacje, podzielone na 5 rund. Trzy najlepsze wyniki z pięciu brane są do określenia pozycji w grupach dla biegów finałowych.

Trzeciego dnia warunki bardzo często zmieniały się, tor rano był bardzo słabo przyczepny, w południe to się poprawiło, jednakże nadal poziom przyczepności był średni. Był jeden tor jazdy, którego trzymając się miało się trakcję, wyjechanie nawet około pół metra sprawiało, że traciło się mnóstwo czasu.

Pod koniec 4 dnia były przeprowadzone jeszcze biegi finałowe dla dalszych grup. Kilku zawodników z reprezentacji zakończyło jazdę w finałach które rozegrane były jeszcze w piątek (czwarty dzień zawodów) Jednemu zawodnikowi z naszego grona Maciejowi Brzozowskiemu z Gdańska udało się przedostać do finałów, które rozgrywane były piątego dnia, czyli (sobota).

Ostateczne miejsca wyglądały następująco:

68 – Brzozowski, Maciej
141 – Tronowski, Michale
162 –  Skrzypiec, Patryk
173 – Karpinski, Michale
177 – Rewucki, Krzysztof
178 – Gadnicki, Tomasz
180 – Kaczmarek, Jakub

Trzeba dodać iż przyszło nam rywalizować z najlepszymi zawodnikami z praktycznie z każdego kraju w Europie. Mieliśmy okazję sporo się nauczyć i zdobyć trochę doświadczenia które jest niezbędne aby móc rywalizować z najlepszymi w Europie. Chcielibyśmy serdecznie podziękować za pomoc finansową z MGOKiR Murowana Goślina która przybliżyła nas do startu w tak prestiżowej imprezie. Naszym celem za tych zawodach było zdobycie doświadczenia, wyniki pokazują  iż jest sporo do zrobienia jeśli chodzi o dogonienie Europy. Jednakże nie składamy broni i już teraz odliczamy czas do następnych ME.