home

PIOSNKI Z WIELKOPOLSKIEJ WIOSKI. STANISŁAW CZARNECKI IN MEMORIAM z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZYKI

1 października 2011 r. w auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie odbył się  wyjątkowy koncert.  Już po raz trzeci Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie zaprosił wszystkich mieszkańców na koncert  poświęcony twórczości muzycznej Stanisława Czarneckiego.  Stanisław Czarnecki kultywując rodzinne  tradycje śpiewania wielkopolskich pieśni, a także komponowania  przyśpiewek na własną nutę zapisał się w historii lokalnej kultury ludowej na terenie naszej gminy, a także całej Wielkopolski.

Tegoroczny koncert  przebiegał w trochę innej konwencji niż w latach poprzednich. Wszystko za sprawą pomysłodawcy tegorocznego koncertu pana Józefa Kasprzaka, który to zaproponował  aby  dla wszystkich goślińskich chórów i zespołów na żywo przygrywała kapela ludowa „PO ZAGONACH”.   W tej nowej formule opracowania utworów ludowych autorstwa rodziny Czarneckich pochodzących z naszej gminy zabrzmiały bardzo interesująco.  Na pewno warto próbować  poszukiwać nowych rozwiązań aby kolejne koncerty były ciągle zaskakujące i ciekawe .  Podczas finału koncertu Burmistrz  Murowanej Gośliny Tomasz  Łęcki wraz z Panią Dyrektor Ośrodka Kultury Arletą Włodarczak  podziękowali wszystkim wykonawcom za przepiękną muzyczną ucztę. Na zakończenie kilka słów wygłosił Stanisław Czarnecki, wnuk muzyka ludowego Stanisława Czarneckiego. Dziękując organizatorom, wykonawcom i wszystkim, którzy ciągle pamiętają o twórczości Jego dziadka wręczył bukiety kwiatów w imieniu Witolda Czarneckiego posła na sejm RP.

Na koncercie wystąpili: Gość specjalny Kapela ludowa „PO ZAGONACH”, Zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich „Goślińskie Chabry” pod kierunkiem Marcina Matuszewskiego, Chór Kameralny „Canzona” i Żeński Chór „Canzona Absolwent” pod kierunkiem Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej,  Zespół flażoletowy z Białężyna pod kierunkiem Aliny Strugarek, Zespół wokalny „Una Canto” pod kierunkiem Józefa Kasprzaka, Chór Dziewczęcy „Canzona” i Chór Chłopięcy „Canzona” pod kierunkiem Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej, Zespół śpiewaczy PZERiI „Goślinianka” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej, Zespół folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzanny Karbowskiej, Chór Mieszany „Vocantes” pod kierunkiem Leszka Bajona. Koncert  brawurowo  poprowadził Marcin Matuszewski. Występom artystów towarzyszyła prezentacja dziejów rodziny Czarneckich przygotowana przez Zbigniewa Wojczaka.

Jesteśmy przekonani, że koncert  STANISŁAW CZARNECKI IN MEMORIAM organizowany co dwa lata, wpisany również w strategię rozwoju gminy będzie zawsze ciekawym wydarzeniem artystycznym, pozwalającym jednocześnie kultywować tradycję śpiewania wielkopolskich pieśni i przyśpiewek.

Pieśni Jana Czarneckiego, które śpiewali synowie: Stanisław, Franciszek i Kazimierz oraz wnuk Henryk zostały zebrane i opracowane przez Macieja Rychłego i wydane w dwóch śpiewnikach:

– 33 PIOSNKI Z WIELKOPOLSKIEJ WIOSKI  wyd. w 2007 r. przez Stowarzyszenie na rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania w Poznaniu

– 77 GOŚLIŃSKICH PIOSNEK wyd. w 2009 r. przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i  Rekreacji w Murowanej Goślinie

 

Tomasz Mizgier