home

Z Nowego Jorku na festiwal do Murowanej Gośliny

W dniu 11 kwietnia br. w auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie miała miejsce inauguracja V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Pani Krystyna Przygońska – Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie. Na pierwszym koncercie festiwalowym zaprezentował się Chór Gimnazjum Muzycznego w Sztokholmie pod kierownictwem Bengta Olléna. Chór istnieje od 1959 r. Bengt Ollén jest dyrygentem i absolwentem Music College w Gothenburgu, pracuje z różnymi chórami w Gimnazjum Muzycznym od 1992 roku. Chór przyjechał do Murowanej Gośliny autokarem, natomiast jeden chórzysta przyleciał na koncert z Nowego Jorku. Chór wykonał m.in. następujące utwory:

  • Tomas Luis de Victoria – Regina caeli
  • Claudio Montiverdi – Ecco mormorar l´onde
  • Johannes Brahms – Warum ist das Licht op  1st mov
  • Joseph Rheinberger –  Abendlied
  • Sven Erik Johansson –  Psaltare och lyra
  • Arr. Carl Haywood – Didn´t My Lord Deliver Daniel
  • Frank Martin- Sanctus from Mass for double choir

Młodzi wykonawcy zostali bardzo ciepło przyjęci przez goślińską publiczność. Ich umiejętności wokalne i poziom artystyczny wzbudziły najwyższe uznanie.

Ksiądz Kanonik Edmund Szymański – Patron Festiwalu – przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem Parafii pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Poza pracą duszpasterską, do której został powołany, był niestrudzonym animatorem życia muzycznego w Murowanej Goślinie, gdzie najważniejszą i największą „salą koncertową” był kościół parafialny. W maju mija już ósma rocznica Jego śmierci, ale chóry i orkiestry z Polski i ze świata nadal przyjeżdżają do małego, podpoznańskiego miasteczka. W poprzednich edycjach Festiwalu wzięło udział jedenaście chórów z Polski (Bydgoszcz, Olsztyn, Poznań, Swarzędz, Tarnów, Zakopane, Murowana Goślina, Wyrzysk, Sanok) oraz trzynaście z zagranicy (Ukraina, Białoruś, Rosja, Słowacja, Republika Czeska, Hiszpania, Francja, Brazylia, Chiny, Japonia, Peurto Rico, Ekwador). Inicjatorką festiwalu i dyrektorem artystycznym jest Pani prof. Elżbieta Wtorkowska. Sprawami organizacyjnymi zajmują się ośrodek kultury i chóry „Canzona”.

Serdecznie zapraszam na kolejne koncerty festiwalowe, występować będą znakomite zespoły: Chór Gloria z Żytomierza (Ukraina), Polonijny Chór Społem z Mińska (Białoruś), Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego w Knurowie, zespól wokalny „XCOR” z Wenezueli, zespół kameralny Amici Canti z Buku, Chór Misja Pielgrzyma z Korei Południowej no i oczywiście nasze chóry „Canzona” i Vocantes.

 

Arleta Włodarczak