home

MARATON FESTIWALOWY – Przez cztery dni w Murowanej Goślinie odbyło się pięć koncertów festiwalowych

Przez cztery dni w Murowanej Goślinie odbyło się  pięć koncertów  festiwalowych:

Polonijny Chór  Mieszany „Społem” z Mińska -11 maja

W  piątek 11 maja zawitał do nas Polonijny Chór Mieszany „Społem” z Mińska na Białorusi. Chór  został założony w 2004 r. przy Związku Polaków na Białorusi (Odział w Mińsku). Członkowie chóru to osoby w różnym wieku, których łączy wspólne zamiłowanie do muzyki, chęć poszerzenia wiedzy muzycznej i możliwość realizacji swoich muzycznych zainteresowań. Ważna jest również satysfakcja ze wspólnych występów i koncertów. Celem powstania był rozwój polskiej kultury na Białorusi i poza granicami kraju. Chór wykonuje utwory religijne, ludowe, biesiadne a także piosenki białoruskie. W repertuarze chóru znajdują się również utwory o charakterze patriotycznym i świeckim.  I taka właśnie różnorodność repertuaru została zaprezentowana na piątkowym koncercie.  Od Gaude Mater Polonia, poprzez Modlitwę o pokój,  Alleluja po „W moim ogródeczku” inne utwory ludowe. Wielkie wrażenie na słuchaczach wywarło wykonanie  walcu z filmu  „Noce i dnie” w wykonaniu  trio:  baryton, bandeon i skrzypce.  Niesamowite emocje,  a nawet łzy wywołało wykonanie utworu

„ Marsz, marsz Polonia”. Chwile wzruszenia, utożsamianie się z polskością, to niezapomniana lekcja patriotyzmu, jaką zaprezentowali nam rodacy z Mińska. Ich obecność na długo pozostanie w pamięci mieszkańców naszego miasta.  Mimo zmęczenia długą podróżą chór  pod dyrekcją  Aleksandra Szugajewa wykonał dla goślińskiej publiczności utwór na bis. Koncert był bardzo różnorodny: akompaniament skrzypce, akompaniament fortepian, soliści i znakomita gra na bandeonie  dyrygenta Aleksandra Szugajewa. Z chórem przyjechała Pani Helena Marczukiewicz , Prezes Mińskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, która serdecznie powitała zebranych, podziękowała za zaproszenie i wyraziła radość z pobytu w naszym mieście, a po koncercie wręczyła czarny chleb z Białorusi  Burmistrzowi Tomaszowi Łęckiemu. Tradycyjnie chór otrzymał upominek od Burmistrza , kwiaty, dyplom i pamiątkową statuetkę festiwalu.

 [flagallery gid=1 name=Gallery]

Orkiestra Dęta Kopalni Węgla kamiennego Knurów – 12 maja

W sobotę 12 maja w ramach kolejnego koncertu V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Księdza Edmunda Szymańskiego wystąpiła Orkiestra Dęta  Kopalni Węgla Kamiennego z Knurowa. Wszyscy, którzy tego wieczoru zjawili się w auli byli światkami czegoś niesamowitego. Pierwszy raz w 5-letniej historii festiwalu publiczność goślińska miała okazję podziwiać Orkiestrę Dętą  i to  na bardzo wysokim poziomie artystycznym i muzycznym. Orkiestra pod batutą Mariusza Kowalczyka zaprezentowała bardzo ciekawy, a zarazem bardzo energetyzujący repertuar. Mogliśmy usłyszeć kilka znanych utworów różnych gatunków muzycznym, były przeboje muzyki światowej, filmowej a także różne style muzyczne poczynając od samby, rumby na polce kończąc. Dodatkową atrakcją był występ młodej wokalistki Marty Kozak, która przy akompaniamencie orkiestry zaśpiewała m.in. „ Moje Serce to jest Muzyk”.  Ostatnim akcentem koncertu był finał podczas, którego mogliśmy usłyszeć razem na jednej scenie: Chór „Społem” z Białorusi, Chór Mieszany „Vocantes” oraz wszystkie chóry „Canzona” w towarzystwie knurowskiej orkiestry. Specjalnie przygotowane utwory: Connquest of Paradise z rep. Vangelis, Freedom – utwór gospelowy  oraz  We are the champions z rep. zespołu Queen zabrzmiały fenomenalnie. Finałowe trzy utwory zaśpiewało ponad 100 chórzystów  (w tym dyrygenci: Elżbieta Wtorkowska, Adrianna Wtorkowska-Kubińska, Aleksander Szugajew i Leszek Bajon) poprowadzonych przez dyrygenta orkiestry  Mariusza Kowalczyka.

Finał koncertu okazał się wspaniałą ucztą muzyczną dla wszystkich słuchających i oglądających to wydarzenie. Po finale  podziękowano orkiestrze z Knurowa za wspaniały koncert wręczając pamiątkową statuetkę, dyplom oraz upominki. Na zakończenie koncertu Burmistrz  Tomasz Łęcki wręczył list gratulacyjny Pani Profesor Elżbiecie Wtorkowskiej za otrzymanie nagrody od Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Orkiestra zaintonowała , a wszyscy zaśpiewali sto lat dla Elżbiety Wtorkowskiej , która dziękując wszystkim za przybycie  zaprosiła na kolejne koncerty festiwalowe.

 [flagallery gid=2 name=Gallery]

Msza św. i koncert – 13 maja

Tradycją  festiwalu stała się msza święta w intencji ks. Edmunda Szymańskiego oraz koncert chórów. Tak było też w ostatnią niedzielę, zaraz po zakończonej uroczystości  pierwszej komunii do kościoła weszło ponad 100 chórzystów członków: Polonijnego Chóru Mieszanego „Społem”, Chóru Mieszanego „Vocantes” oraz Chóru Dziewczęcego, Chłopięcego, Kameralnego i Żeńskiego „Canzona”.  Msza św. odprawiona przez ks. proboszcza Marka Chmarę i ks. Szymona Ciesielskiego miała bardzo uroczysty charakter. Szczególne wrażenie zrobiły wykonane przez wszystkie chóry  dwa utwory: Gaude Mater Polonia i Nie lękajcie się.  Przed błogosławieństwem głos zabrała  Pani Helena Marczukiewicz , Prezes Mińskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, która  podziękowała za zaproszenie oraz  wręczyła czarny chleb z Białorusi P. Elżbiecie Wtorkowskiej i ks. Markowi Chmarze.

Po mszy św. każdy z obecnych chórów wykonał trzy utwory i znów wielkie wrażenie związane z pielęgnowaniem polskości wywołał chór z Białorusi pod dyrekcją Aleksandra Szugajewa. Wzruszony był też prof.  Leszek Bajon, który po raz pierwszy dyrygował chórem po trzymiesięcznej chorobie, a jego zespól spisał się znakomicie. Wszystkim dyrygentom podziękowano upominkami, pamiątkowymi statuetkami, dyplomami i kwiatami.  Następnie chóry udały się na cmentarz , na grób ks. kanonika Edmunda Szymańskiego, zmówiono modlitwę zaśpiewano pieśń, złożono kwiaty i znicze.  Ostatnim etapem tego dnia była wspólna biesiada na strzelnicy brackiej. Kurkowe Bractwo Strzeleckie zorganizowało strzelanie do tarczy festiwalowej, tarcza pojechała na Białoruś.  Przez trzy godziny trwały rozmowy  i  śpiewy chórzystów. Wspólnie spędzone trzy dni sprawiły, że bardzo trudno było się rozstać.

[flagallery gid=3 name=Gallery]

Wenezuelczycy lepsi niż „Audiofeels”?

Warunki głosowe niczym orkiestra, samowystarczalni wokalnie i instrumentalnie – nie chce się wierzyć, ale to „tylko” 5 Wenezuelczyków z zespołu XCOR, którzy przylecieli do Murowanej Gośliny z Ameryki Południowej, by wystąpić w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego.

14 maja dali dwa koncerty: w godzinach dopołudniowych dla uczniów goślińskich szkół, wieczorem dla wszystkich mieszkańców gminy. Swoim fenomenalnym wykonaniem salsy (utworom towarzyszyła choreografia), rodzimych gatunków muzycznych, czy wreszcie przebojów Boba Marleya, porwali słuchaczy, co przełożyło się na owacje na stająco. Wiele osób opuszczając aulę wygłaszało opinię, że są lepsi niż polscy „Audiofeels”.  Zespół po raz pierwszy gościł w Europie, zetknięcie z Polakami to bardzo miłe dla nich  przeżycie.  Jak określił lider zespołu, on dzieli ludzi na dwie kategorie: takich, co swoją obecnością rozświetlają wnętrza i takich, po których wyjściu wnętrza dopiero zostają rozświetlone. Gośliniaków zaliczył do tej pierwszej kategorii, co bardzo cieszy.

Wenezuelski zespół wokalny XCOR składa się z pięciu mężczyzn, którzy tworzą muzykę bez użycia instrumentów. Od 1996 roku grupa śpiewa à cappella dla publiczności o różnorodnych gustach muzycznych.

W repertuarze zespołu znajdziemy utwory stanowiące egzotyczną mieszankę przeróżnych gatunków, takich jak: salsa, pop, bolero, jazz, reggae, a nawet rock.

Zespół występował w najbardziej znaczących teatrach i salach w Wenezueli, między innymi w teatrze Teresa Carreño w Caracas, teatrze Stone w La Llovizna Park, a także w Muzeum Sztuki Współczesnej Sofia Imber w Caracas.

XCOR odbył tournée po Kolumbii i Meksyku.

 [flagallery gid=4 name=Gallery]

Piąta już edycja Festiwalu może odbywać się dzięki wsparciu budżetu miasta. Jednakże podstawą integracyjnych spotkań koncertujących zespołów była aktywność pań  z chórów Canzona- Absolwent ,  Canzona Kameralna , a także rodziców  najmłodszych chórzystów  z Chóru Dziewczęcego i Chłopięcego.  Jak zwykle goście podejmowani byli znakomitymi domowymi wypiekami, smacznymi sałatkami  i kanapkami oraz innymi specjałami. Bardzo dużą  pomocą służyła Lilianna Wojciechowska, która pełniła rolę tłumacza.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

 

Zapraszamy  na następne koncerty festiwalowe:

niedziela 20 maja 2012 r., godz. 18.00
Kościół pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa
Koncert zespołu kameralnego „AMICI CANTI” z Buku – dyr. Leszek Górka

niedziela 1 lipca 2012, godz. 20.45
Kościół pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa
Koncert Chóru Misja Pielgrzym z Daegu(Korea Południowa) – dyr. Lee Jae-Joon