home

Dęciaki z Powiatu Poznańskiego na XII Targu Wiejskim w Boduszewie!

W sobotę 16 czerwca 2012 roku w pięknej scenerii Pałacu w Boduszewie odbyła się kolejna edycja Targu Wiejskiego połączona z Przeglądem Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego. Pierwszy raz w dwunastoletniej historii Targu oprócz tradycyjnego targowania  mogliśmy uczestniczyć w imprezie o randze powiatowej. Już od godziny 11.00 można było nabyć różnego rodzaju wyroby wędliniarskie, miód, kwiaty ozdobne, wiklinę,  a także spróbować pysznego ciasta upieczonego przez panie z sołectwa Boduszewo. Swoje wyroby prezentowali również twórcy ludowi, artyści związani z rękodziełem oraz firmy sprzedające swoje usługi. Dla najmłodszych Skok Jaworzno przygotował darmowy zamek dmuchany, można było pojeździć na kucykach oraz wziąć udział w konkursie strzeleckim.

O godzinie 14.30 nastąpiło uroczyste otwarcie obu imprez. Prowadzący całość Mateusz MJ Sibilski zaprosił wszystkich organizatorów na scenę. Jako pierwsza powitała wszystkich  sołtys wsi Boduszewo Pani Elżbieta Winogrodzka, która przypomniała  historię targu i podziękowała za wykonaną pracę na rzecz imprezy. Następnie głos zabrał Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu Witold Rewers (inicjator przeglądu). Przywitał wszystkie orkiestry, które przyjęły zaproszenie i życzył  miłych wrażeń z pobytu w  Boduszewie. Oficjalnego otwarcia XII Targu Wiejskiego w Boduszewie dokonał Wiceburmistrz Marcin Buliński  oraz dyrektor Ośrodka Kultury Arleta Włodarczak.

Od godziny 14.45 na scenie rozpoczął się  przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego. Do Boduszewa przybyły orkiestry z Chludowa, Kórnika i Tarnowa Podgórnego – gospodarzem była Orkiestra Dęta OSP Murowana Goślina. Niestety niejako

w ostatniej chwili z powodów zdrowotnych nie dotarła do nas zaprzyjaźniona orkiestra z Buku.

Każdy z zespołów przygotował dowolny, czterdziestominutowy program koncertowy, z uwzględnieniem przynajmniej jednej kompozycji z polskiej literatury muzycznej.

Orkiestry zaprezentowały różnorodny repertuar, również skład instrumentalny był mocno zróżnicowany, co wpływało na wybór utworów przez kapelmistrzów. Dwoma mniejszymi orkiestrami byli gospodarze i orkiestra z Chludowa, zdecydowanie największym zespołem była Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tarnowa Podgórnego. W tym zespole mogliśmy również dostrzec najbardziej zróżnicowane instrumentarium: obój – jedyny na całym przeglądzie, rozbudowana, sprawnie grająca sekcja perkusyjna, czy instrument klawiszowy wspomagający instrumenty basowe. Radość muzykowania młodych wykonawców i ich wysoki poziom umiejętności instrumentalnych pozostawiły bardzo dobre wrażenia artystyczne. Występ zespołu od konferansjerskiej strony prowadził kapelmistrz Paweł Joks – wprowadzając z humorem w klimat poszczególnych kompozycji.

Bardzo ciekawie skompilowany program przedstawiła Orkiestra z Chludowa nota bene zaledwie od roku występująca pod nowym kierownictwem Krzysztofa Żeleśkiewicza.

Kapelmistrz z orkiestrą zaproponowali „spacer wokół Euro 2012”, prezentując utwory związane z państwami biorącymi udział w  rozgrywkach. Niestety awaria prądu, spowodowana nawałnicą uniemożliwiła pełną prezentację tak ciekawej konferansjerki, sytuację starał się uratować kapelmistrz Orkiestry OSP Murowana Goślina – prezentując tekst programu bez wsparcia mikrofonu pośród zgromadzonej publiczności.

Pomimo wręcz dramatycznych, na szczęście na krótko, warunków pogodowych wszystkie orkiestry wyjechały z Boduszewa zadowolone, pozostawiając dobre wrażenia artystyczne. Bardzo miłe słowa kierowane do organizatorów i gospodarzy zazwyczaj kończył zwrot „do zobaczenia za rok w tym samym miejscu!”

Jest to zapewne dobry przyczynek do myślenia o cykliczności przeglądu, tym bardziej, że ze strony Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w osobie Komendanta Miejskiego Witolda Rewersa możemy liczyć na wsparcie. Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować Panu Komendantowi za pomysł i ufundowanie weekendowego pobytu dla każdej z orkiestr w Ośrodku Szkoleniowym w Bolechowie. Taka nagroda dla orkiestr ma wielką wartość. Oprócz  pobytu Pan Komendant ufundował też dla każdej z orkiestr pamiątkowy puchar. Kapelmistrzowie otrzymali również kwiaty, dyplomy i upominki od ośrodka kultury oraz gadżety Powiatu Poznańskiego. Po zakończeniu przeglądu w koncercie ze znanymi przebojami zaprezentowała się grupa dziewczyn ze Studia Piosenki w Czerwonaku.

Ostatnim akcentem Targu Wiejskiego było wspólne oglądanie meczu Mistrzostw Europy 2012 r. Polska-Czechy na dużym ekranie. Niestety mimo głośnego dopingu (reprezentacja Orkiestry Dętej OSP grająca przed meczem i w przerwie meczu)  oraz dużej liczby kibiców, którzy zjawili się pod wieczór w Boduszewie nasza drużyna nie wygrała meczu. Jednak mimo nie sprzyjającej pogody podczas trwania przeglądu  oraz przegranego meczu XII Targ Wiejski w Boduszewie w opinii wielu uczestników był bardzo ciekawy i wart powtórzenia w tej konwencji.

Organizatorami XII Tagu Wiejskiego oraz Przeglądy Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego byli:

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
  • Sołectwo, Pałac i OSP Boduszewo
  • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
  • Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Poznaniu

Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina

Sponsorzy:

  • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy w Pobiedziskach Oddział Murowana Goślina
  • Ban Zachodni WBK Oddział Murowana Goślina
  • Mark-Drew Tartak Boduszewo

 

Honorowy Patronat nad Przeglądem Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego Jana Grabkowski – Starosta Poznański

 

Mateusz MJ Sibilski
Tomasz Mizgier