home

Zakończenie Sezonu Orkiestry OSP

Bardzo aktywnie zakończyła swój sezon artystyczny Orkiestra Dęta OSP.

W miniony weekend zespół koncertował codziennie. W piątek odbył się plenerowy koncert „Pod Platanem” który odbył się przed fasadą Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Było to uwieńczenie uroczystości św. Piotra i Pawła – patronów poznańskiej Archikatedry.

Orkiestra zasiadła przed główną fasadą Muzeum, mając po swej prawej stronie dostojny platan. Zebrana publiczność gorąco oklaskiwała orkiestrę, szczególnie podobały się walce J. Straussa, czy słynny temat z Musicalu New York, New York. Nie typowo, jak zawsze, w roli konferansjera wystąpił Michał Błaszczyński – pracownik muzeum.

Koncert rozpoczęto od uroczystego marszu konferansjera i kapelmistrza. Następnie konferansjer wtapiając się w Orkiestrę wywoływał niektórych do odpowiedzi i tak Andrzej Sikorski opowiadał jak stroi się trąbkę:

 

a Roman Ratajczak instruował jak nastroić saksofon

Całość koncertu wypadła w konwencji z batutą i humorem, w której trochę dopomagał kapelmistrz orkiestry.

Całość koncertu wypadła bardzo dobrze, dopisała również pogoda a miejsce akustycznie sprawdziło się znakomicie. Po zakończeniu koncertu organizatorzy dziękując uznali występ Orkiestry za przyczynek do kontynuacji koncertów „Pod Platanem”

Po zakończeniu koncertu około godziny 22.00 zespół dotarł do Murowanej Gośliny, by następnego dnia spotkać się pod remizą OSP o 5.15 i udać w podróż do Nowego Miasta Lubawskiego na Krajowy Festiwal Miast Cittaslow. Całość festiwalu była włączona w dni miasta, a centrum wydarzeń artystycznych i konferencje były zlokalizowane na starówce.

Nasz zespół zaprezentował się w sobotę około godz. 15.00 prezentując 30 minutowy koncert plenerowy.

Na dużej scenie zespół zaprezentował przekrój różnorodnej muzyki; marszowej, filmowej i tanecznej. Prezentacji orkiestry i poszczególnych utworów dokonał kapelmistrz, co bardzo miłe publiczność spontanicznie reagowała na poszczególne utwory, jak również na konkurs – zagadkę  – jak to melodia.

Po zakończonym koncercie zostaliśmy zaproszeni na degustację regionalnych przysmaków.

Wieczorną gwiazdą Festiwalu była Orkiestra Alex Band. Na  koncercie, w charakterze widowni znalazła się również nasza orkiestra i jak to już nieraz  bywało spontaniczną zabawą „rozkręciła” wieczorną imprezę. Orkiestranci uzyskali również specjalne trofeum – płytę CD ze specjalną dedykacją Aleksandra Maliszewskiego, który po wysłuchaniu koncert Orkiestry OSP wypowiadał się o nas bardzo pozytywnie.

Następnego dnia po śniadaniu zespół udał się w drogę powrotną do Murowanej Gośliny, jednak wcześniej, bo o godz. 16.00 odbył się pierwszy Letni Koncert Promenadowy w poznańskim Parku Wilsona. Był to jednocześnie ostatni koncert orkiestry w sezonie artystycznym 2011/2012.

Zebrana publiczność coraz szczelniej wypełniała parkowe ławki w miarę trwania koncertu.

Po raz kolejny szczególne brawa orkiestra otrzymała za walce J. Straussa, a rolę konferansjera wcielił się, niejako dla odmiany, kapelmistrz zespołu.

To był pracowity sezon orkiestry, teraz chwila na urlopy, a następnie nowy sezon, nowe plany, nowe koncerty.

Serdecznie zapraszam już w nowym sezonie artystycznym na koncerty, przemarsze i wspólne występy. Dziękuję wszystkim za pracę w mijającym sezonie, życzę wypoczynku i do zobaczenia.

 

Mateusz MJ Sibilski – kapelmistrz