home

Czarodzieje z Korei

W pierwszą niedzielę lipca w kościele pw.  Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa odbył się ostatni koncert  V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Gościliśmy rewelacyjny  i utytułowany Chór Misja Pielgrzyma z Korei Południowej pod dyrekcją Jae-Joon Lee. Pod hasłem „Jak najlepiej oddaj chwałę Bogu”,  Chór Misja Pielgrzyma stara się zawsze zachować szczerość, skromność i lojalność wobec muzyki. W przepięknym wykonaniu mogliśmy usłyszeć m.in.:

 • Lodovico da Viadana – Exultate Justi
 • Ralph Manuel – Alleluja
 • Alejandro Consolacion II – Pater Noster
 • Alessandro Kirchner – Gloria
 • Moses Hogan – My Soul’s been anchored in the Lord
 • Moses Hogan – Hold on Midnight cry  – arr. Carol Cymbala
 • On less store – arr. Carol Cymbala

autor zdjęć Dominik Kowal

Krystaliczna intonacja, perfekcyjne zbalansowanie brzmienia, idealna stopliwość głosów, znakomita technika wokalna zrobiły oszałamiające wrażenie na publiczności, która poczuła się jak zaczarowana. Bardzo cieszymy się z tego, że tuż przed finałem EURO 2012 kościół był szczelnie wypełniony, a po każdym utworze  chór  otrzymał rzęsiste brawa. Pewien niedosyt odczuła publiczność, gdy z uwagi na rozpoczynającą się mszę św. nie mogła wysłuchać bisu. Tradycyjnie podziękowano dyrygentowi kwiatami, statuetką i okolicznościowym dyplomem.  Gościem na koncercie była prof. Jadwiga Gałęska-Tritt,  której wychowanką jest prof. Elżbieta Wtorkowska To był ostatni koncert tegorocznego festiwalu, Wiceburmistrz Marcin Buliński podziękował  dyrektor festiwalu Pani Elżbiecie Wtorkowskiej, a Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski docenił także pracę ośrodka kultury i złożył podziękowania na ręce  jego dyrektorki Arlety Włodarczak.

Po koncercie w klubie osiedlowym odbyło się spotkanie Chóru z Korei z naszym Chórem Canzona. Czas upłynął w miłej atmosferze, chór z Korei zaśpiewał, robiono pamiątkowe zdjęcia.

Piąta już edycja Festiwalu może odbywać się dzięki wsparciu budżetu miasta. Jednakże podstawą integracyjnych spotkań koncertujących zespołów była aktywność pań  z chórów Canzona- Absolwent,  Canzona Kameralna , a także rodziców  najmłodszych chórzystów  z Chóru Dziewczęcego i Chłopięcego.  Jak zwykle goście podejmowani byli znakomitymi domowymi wypiekami, smacznymi sałatkami  i kanapkami oraz innymi specjałami. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Dziękujemy  też wszystkim za współpracę przy organizacji festiwalu, szczególne podziękowania dla:

 • ks. Marka Chmary, Proboszcza Parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie,
 • Justyny Furman, Dyrektora Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie,
 • Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Murowanej Goślinie,
 • goślińskich rodzin goszczących chórzystów.

Serdecznie dziękujemy też tłumaczom: Ewie Wysockiej, Weronice Jarzyńskiej, Hannie Piotrowskiej, Liliannie Wojciechowskiej.

Arleta Włodarczak


Kilka słów o chórze Misja Pielgrzyma

Założony przez maestra Jae-Joon Lee jako zespół wokalny w 1980 roku. Koncentrując się na muzyce kościelnej, w repertuarze chóru znajdują się kompozycje z każdego wieku, m.in. z renesansu, motet, baroku i classic oraz każdego gatunku jak spirituals, gospel i muzyka współczesna. Śpiew chóru zawsze wystarcza, aby pobudzić publiczność.

Chór Misja Pielgrzyma, w 2002 r. na 2 Międzynarodowych Chóralnych Igrzyskach Olimpijskich w Busan zdobył mistrzostwo z godnością w kategorii „Musica Sacra a cappella” prawie zdominowaną przez europejską muzykę chóralną. Chór zdobył ponownie mistrzostwo w 2004 roku na 3 Konkursie w Bremen w Niemczech i te dwie kolejne nagrody były wyśmienitym osiągnięciem, które zaskoczyło światowych muzyków.

Chór Misja Pielgrzyma  jest unikalnym międzynarodowym mistrzem olimpijskim w Korei. Został zaproszony w 2003 r. na Światowy  festiwal chóralny Manila na Filipinach. Wziął udział w jako przedstawiciel Korei i otrzymał najlepsze pochwały oraz nieustającą owację na stojąco, gdziekolwiek występował. Został również zaproszony w 2005 na Tajwański światowy festiwal chóralny jako przedstawiciel Korei oraz jako jedyny  z uczestników otrzymał zaproszenie do teatru narodowego Taipei. Chór został również zaproszony na Hiszpański Międzynarodowy Festiwal Chóralny (2006) i Światowy Festiwal Chóralny Puebla w Meksyku (2007). Obecnie chór jest zapraszany na autorytatywne chóralne festiwale na całym świecie i odgrywa rolę cywilnego dyplomaty rozwijając swoją  działalność z roku na rok. Chór prowadzony przez Lee Jae-Joon, zdobył Grand Prix na 49. Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Muzyki Chóralnej Seghizzi w Gorizia, Włochy (2010).

Maestro Jae-Joon Lee uzyskał tytuł magistra muzyki na Uniwersytecie Keimyung na kierunku muzyki instrumentalnej i tytuł magistra dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles.Otrzymał również tytuł magistra z dyrygentury orkiestrowej i dyrygentury operowej w Nowosybirsku w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Rosji.