home

„VIP Leadership” na półmetku

26 lipca zakończyła się pierwsza część polsko-gruzińskiej Młodzieżowej Akademii Wolności „VIP Leadership” realizowanej przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej wspólnie z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego przy wsparciu Centrum Ogrodniczego PrimaFlora z Owińsk. Przez tydzień dziesięcioro młodych ludzi z Gruzji i Polski kreatywnie mówiło o wolności, demokracji i pokoju. Młodzież uczestniczyła w warsztatach florystycznych (uczyła się pakowania prezentów i ozdabiania ich elementami kwiatowymi), ikonograficznych (poznawała symbolikę róż, tulipanów oraz goździków w różnych kulturach i religiach), krawieckich (przygotowała sobie strój hipisowski wykorzystany podczas happeningu balowego na Placu Wolności w Poznaniu), kulinarnych (wymieszane polsko -gruzińskie grupy przygotowywały polskie smakołyki, m.in. wspaniały placek drożdżowy) oraz liderskich (młodzi Polacy i Gruzini uformowali dwuosobowe pary, które będą realizować wspólny projekt, a jego efekty poznamy podczas listopadowej wizyty w Gruzji.  Dzięki grom miejskim młodzi ludzie poznali wielokulturową przeszłość Murowanej Gośliny i Poznania. Ważne dla obu grup było stworzenie z czterystu biało -czerwonych begonii  Ikebany Wolności i Pokoju, którą jeszcze do jesieni można podziwiać na rynku w Murowanej Goślinie niedaleko figury Matki Bożej. Najwięcej jednak zabawy dostarczył młodym ludziom happening balonowy zorganizowany na Placu Wolności w Poznaniu w proteście przeciwko wojnom. Młodzież przebrana w stroje hippisowskie, rozdawała poznaniakom kartki, na których mogli napisać apel o pokój i pojednanie między narodami. Dodatkową atrakcją były napełnione helem balony, do których ludzie przyczepiali wcześniej napisane kartki. Na zakończenie happeningu czterysta biało-czerwonych balonów pofrunęło do nieba. Tym samy stworzyło piękny symbol wolności. Również mieszkańcy Murowanej Gośliny mogli zobaczyć występy młodzieży z Gori.

W trakcie Jarmarku św. Jakuba zaprezentowała ona m.in. narodowe tance i śpiewy. Ważnym punktem programu Akademii Wolności były także wizyty studyjne do Gdańska i Warszawy, z czego najbardziej utkwiła nam w pamięci wizyta w Gdańsku i spotkanie z Panem Prezydentem Lechem Wałęsą- prawdziwym VIPem naszych czasów- czyli bardzo niezależną osobą. Rozmowa z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została poprzedzona zwiedzeniem wystawy „Drogi do Wolności”. Lech Wałęsa przygotował dla nas krótki wykład, pokazujący polską drogę od komunizmu do demokracji. W nagrodę otrzymaliśmy jego książkę wraz z autografem. Wiele przeżyć, wiele treści i bardzo dobry punkt wyjściowy. Bardzo zależy nam na tym, by młodzi liderzy polscy i gruzińscy multiplikowali zdobytą wiedzę i doskonalili swoje umiejętności, by postawą i aktywnością budować społeczeństwo obywatelskie, działające na rzecz poszanowania demokracji i pokoju. Młodzież wyposażona w różnorodne metody i narzędzia do pracy już za trzy miesiące podzieli się tym wszystkim ze swoimi rówieśnikami w Gori. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć projektowych oraz lektury refleksji uczestników: http://vip-leadership.blogspot.com/

 

Jakub Niewiński
koordynator projektu

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 „Wsparcie Demokracji 2012”
(Polska Fundacja Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju „Wiedzieć Jak”)