home

Dzień Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i Wolności to nasze polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień kolejno – w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) i w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia – podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005.

Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005. Główne uroczystości odbyły się wtedy w Gdańsku.

W gminie Murowana Goślina również obchodzimy to święto od 2005 r., tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Solidarności i Wolności odprawioną przez ks. Marka Chmarę w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa. Po mszy św. odbył się koncert Jacka Kowalskiego z zespołem Monogramista JK, który zaprezentował nasze dawne pieśni patriotyczne, i zaprosił publiczność do wspólnego śpiewania oraz wykonał własne kompozycje z okresu swojej działalności w Solidarności. W Murowanej Goślinie artyście towarzyszyli:

  •  Anita Bittner – fagot, aranżacja, kierownictwo muzyczne
  • Wiesław Wolnik – gitara, aranżacja
  • Justyna Gertner-Piechel – wiolonczela
  • Marzena Łopińska – flet

Koncert odbył się w ramach Festiwalu Polska Akademia Gitary.

31 sierpnia to ważna data dla każdego Polaka, szkoda, że w natłoku spraw codziennych zapominamy o niej. Wolność, która wtedy została wywalczona jest dzisiaj dla każdego z nas czymś tak oczywistym, że nie wyobrażamy sobie aby mogło być inaczej. Może czasem warto w tym pędzie życia codziennego zatrzymać się, poczuć dumę, że jestem Polakiem i powiedzieć dziękuję….

Jacek Kowalski jest laureatem XXIV Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1988), wykonawcą własnych piosenek (z zespołami Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika), tłumaczem i popularyzatorem poezji starofrancuskiej (m.in. Villona i Karola Orleańskiego). Przekładał łacińskie poezje Klemensa Janickiego a także utwór Clisson i Eugenia autorstwa Napoleona Bonaparte. W twórczości własnej często nawiązuje do poezji okresu sarmatyzmu. Śpiewa także pieśni średniowieczne na festiwalach rycerskich, np. związanych z rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem.

 

Agnieszka Szymańska-Wojtera